---
title: Förslag om nya skatteregler för företagssektorn
description: Regeringen överlämnade idag sitt förslag om nya skatteregler för företagssektorn till Lagrådet. Av dagens presskonferens med finansministern framgick att avdragsrätten för framtida räntekostnader är ett av flera förslag som kommer att påverka svenska företags skattesituation. Nedan följer en sammanfattning.
image: https://blogg.pwc.se/hubfs/Tax_matters/NYA_BILDER/M%C3%A4nniskor/TM_Gruppm%C3%B6te_fastighet.jpg
---

[![pwc-logo-1](https://blogg.pwc.se/hs-fs/hubfs/Imported%20sitepage%20images/pwc-logo-1.png?width=200&name=pwc-logo-1.png)](https://blogg.pwc.se/)

## Tax matters - Sveriges skatteblogg

[‹ Tillbaka till artiklarna](https://blogg.pwc.se/taxmatters)

21 mars 2018 | [Företagsbeskattning](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/fretagsbeskattning)

# Förslag om nya skatteregler för företagssektorn

Kontakta [PwC](https://blogg.pwc.se/taxmatters/author/pwc)

Lästid: 4 min

![TM\_Gruppmöte\_fastighet](https://blogg.pwc.se/hs-fs/hubfs/Tax_matters/NYA_BILDER/M%C3%A4nniskor/TM_Gruppm%C3%B6te_fastighet.jpg?width=900&name=TM_Gruppm%C3%B6te_fastighet.jpg)

Regeringen överlämnade idag sitt förslag om nya skatteregler för företagssektorn till Lagrådet. Av dagens presskonferens med finansministern samt den efterföljande frågestunden framgick att avdragsrätten för framtida räntekostnader är ett av flera förslag som kommer att påverka svenska företags skattesituation. Nedan följer en kort sammanfattning av presskonferensen.

#### Bakgrund

Svenska skatteregler medgav fram till och med år 2008 företag fullt avdrag för koncerninterna räntekostnader oavsett lånets syfte, ursprung och långivarens skatteposition. Då ränteavdrag ansågs tillämpas i internationellt skatteplaneringssyfte, och därmed utgjorde ett hot mot den svenska bolagsskattebasen, infördes regelförändringar i två steg, år 2009 och år 2013, till att gälla alla ränteutgifter inom en intressegemenskap/koncern. Huvudregeln är numera att räntekostnader på koncerninterna skulder, med vissa undantag, inte är avdragsgilla.

#### Förslaget i korthet

Det förslag som nu presenteras av regeringen är modifierat jämfört med den tidigare utredningen från Finansdepartementet. I huvudsak innebär förslaget som väntat att det införs en generell begränsning av avdragsrätten för negativa räntenetton i bolagssektorn. Detta inkluderar även räntekostnader till externa långivare. Avdragsrätten kommer att baseras på en så kallad EBITDA-regel och kombineras med en sänkning av bolagsskattesatsen. Det befintliga regelverket avseende avdrag för koncerninterna räntekostnader kommer dock att finnas kvar men förslaget innebär att reglerna modifieras.

Förslaget innebär sammanfattningsvis följande:

- Avdragsbegränsningen är utformad som en EBITDA-regel med ett avdragsutrymme om 30 procent.
- Negativa räntenetton som inte får dras av enligt EBITDA-regeln får rullas framåt under en period om maximalt sex år.
- Fribeloppet höjs från det tidigare föreslagna 100 000 kronor till 5 000 000 kronor, vilket innebär att negativa räntenetton upp till 5 000 000 kronor inte omfattas av EBITDA-regeln.
- Bolagsskattesatsen sänks i två steg; från nuvarande 22 procent till 21,4 procent år 2019 och till 20,6 procent år 2021.
- Det tidigare förslaget att införa ytterligare begränsningar för rätten att utnyttja skattemässiga underskott från tidigare år slopas.
- Det föreslås att ett så kallat primäravdrag införs för hyreshus för utgifter avseende ny- till- och ombyggnad under de första sex åren.
- Regler mot så kallade hybrida missmatchningar införs för att försvåra internationell skatteplanering.
- Leasingregler införs som endast omfattar räntedelen och inte avskrivningsrätten.

Reglerna föreslås träda ikraft 1 januari 2019.

De föreslagna ränteavdragsbegränsningsreglerna innebär att EU-direktivet mot skatteundandragande och OECD:s rekommendation mot skattebaserodering (BEPS) genomförs enligt svensk rätt.

### Kommentar

I skrivande stund har lagrådsremissen inte publicerats, vilket innebär att artikeln endast bygger på dagens presskonferens och att detaljerna i den lagtekniska utformningen därmed inte är kända.

Det förslag som finansministern presenterade idag är omarbetat och till vissa delar har Finansdepartementet också tagit hänsyn till den kraftiga kritik som vissa intresseorganisationer, remissinstanser med flera har riktat mot det ursprungliga förslaget. Bland annat innebär det nya förslaget att företag med negativa räntenetton understigande 5 000 000 kronor totalt sett kan gynnas tack vare den sänkta bolagsskatten.

Finansministern framhåller att Finansdepartementet kommer att följa upp de föreslagna ändringarna och vid behov återkomma med nya förslag, bland annat avseende eventuellt införande av särskilt undantag för offentliga infrastruktursatsningar.

Både nationellt och internationellt verksamma företag har all anledning att bevaka den fortsatta lagstiftningsprocessen. Det kommer att finnas en rad tolkningsfrågor och alla företag bör göra en konsekvensanalys av hur förslaget påverkar just dem.

Tax matters återkommer givetvis inom kort med fler analyserande artiklar på området.

### Faktaruta

- [Tax matters, 4 oktober 2017 - Nya skatteregler i företagssektorn – vad innebär regeringens lagförslag?](https://blogg.pwc.se/taxmatters/nya-skatteregler-i-foretagssektorn-vad-innebar-regeringens-lagforslag)

- [Tax matters, 20 juni 2017 - Regeringen föreslår ändrade skatteregler i företagssektorn](https://blogg.pwc.se/taxmatters/regeringen-foreslar-andrade-skatteregler-i-foretagssektorn)

[![Har du frågor om företagsbeskattning?](https://hubspot-no-cache-eu1-prod.s3.amazonaws.com/cta/default/315629/c81b81f5-267b-46ba-b8fc-9a3a38001790.png)](https://hubspot-cta-redirect-eu1-prod.s3.amazonaws.com/cta/redirect/315629/c81b81f5-267b-46ba-b8fc-9a3a38001790)

![PwC](https://blogg.pwc.se/hs-fs/hub/315629/file-2337440090.png)

### [PwC](https://blogg.pwc.se/taxmatters/author/pwc)

 PwC Sverige är marknadsledande inom revision och rådgivning med 2 700 medarbetare runt om i landet – vi finns där du finns! Vårt syfte är att skapa förtroende i samhället och lösa viktiga problem och våra värderingar genomsyrar allt vi gör.

## Prenumerera på Tax matters

Följ vår blogg och håll dig uppdaterad på det senaste inom skatt

[Ja, jag vill prenumerera på Tax matters](https://cloud.email.pwc.se/tm-hubspot)

## Kontakta en skatterådgivare

Är du intresserad av våra tjänster och vill komma i kontakt med oss på PwC?

[Kontakta oss](https://www.pwc.se/kontakt)

[Företagsbeskattning](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/fretagsbeskattning) [Rekommenderad](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/rekommenderad) [Moms, tull och punktskatter](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/moms-tull-och-punktskatter) [Fåmansföretag](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/fmansfretag) [Personbeskattning](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/personbeskattning) [Skatt och regelverk](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/skatt-och-regelverk) [Företagsbeskattning](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/företagsbeskattning) [Seminarier och utbildningar](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/seminarier-och-utbildningar) [Hållbarhet](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/hållbarhet) [Base Erosion and Profit Shifting (BEPS)](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/base-erosion-and-profit-shifting-beps) [Fastigheter](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/fastigheter) [Covid-19](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/covid-19) [Corona](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/corona) [Pension](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/pension) [Bank och finans](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/bank-och-finans) [Brexit](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/brexit) [Digitalisering](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/digitalisering) [moms](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/moms) [AI](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/ai) [HR och Talent Management](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/hr-och-talent-management) [Tillväxt](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/tillväxt) [Juridik](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/juridik) [Strategi](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/strategi) [Äga företag](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/äga-företag) [Energi och råvaror](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/energi-och-råvaror) [Forskning och vetenskap](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/forskning-och-vetenskap) [Tull och punktskatter](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/tull-och-punktskatter) [Driva företag](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/driva-företag) [Effektivisering](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/effektivisering) [Moderaterna](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/moderaterna) [Niklas Wykman](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/niklas-wykman) [Private equity och M&A](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/private-equity-och-ma) [Regelverk](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/regelverk) [Startup](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/startup) [Styrelse](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/styrelse) [Trender](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/trender) [Val 2022](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/val-2022)

### Vad vill du ha hjälp med?

- [Våra tjänster](https://www.pwc.se/tjanster)
- [Revision](https://www.pwc.se/revision)
- [Skatterådgivning](https://www.pwc.se/skatt)
- [Digital Services](https://www.pwc.se/digital)
- [HR-rådgivning](https://www.pwc.se/hr)
- [Hållbar affärsutveckling](https://www.pwc.se/sv/hallbar-utveckling.html)
- [Legal](https://www.pwc.se/legal)

- [IPO / Börsintroduktion](https://www.pwc.se/ipo)
- [Finansiell rapportering](https://www.pwc.se/finansiellrapportering)
- [Corporate Finance](https://www.pwc.se/corporate-finance)
- [Consulting](https://www.pwc.se/consulting)
- [Riskhantering](https://www.pwc.se/riskhantering)
- [Cyber Security](https://www.pwc.se/cyber-security)
- [Utbildning](https://www.pwc.se/academy)

### Branscher

- [Branscher](https://www.pwc.se/branscher)
- [Bygg och anläggning](https://www.pwc.se/entreprenad)
- [Detaljhandel](https://www.pwc.se/detaljhandel)
- [Energi](https://www.pwc.se/energi)
- [Fastigheter](https://www.pwc.se/fastigheter)
- [Finansiell sektor](https://www.pwc.se/finansiellsektor)
- [Fordonsindustri](https://www.pwc.se/fordon)

- [Hälso- och sjukvård](https://www.pwc.se/sjukvard)
- [Ideell sektor](https://www.pwc.se/ideellsektor)
- [Offentlig sektor](https://www.pwc.se/offentligsektor)
- [Pharma och life sciences](https://www.pwc.se/lifesciences)
- [Skogs- och pappersindustri](https://www.pwc.se/skog)
- [Stålindustri och gruvnäring](https://www.pwc.se/stålindustri)
- [Telekom och teknologi](https://www.pwc.se/telekom)
- [Transport och logistik](https://www.pwc.se/transport)
- [Underhållning och media](https://www.pwc.se/media)
- [Verkstadsindustri](https://www.pwc.se/verkstad)

### Om PwC

- [Om oss](https://www.pwc.se/om)
- [Kontakta oss](https://www.pwc.se/kontakt)
- [Om PwC](https://www.pwc.se/om)
- [Pressrum](https://www.pwc.se/pressrum)
- [Våra kontor](https://www.pwc.se/kontor)
- [Karriär](https://www.pwc.se/sv/karriar.html)
- [Events](https://www.pwc.se/kalendarium)

© 2018 - 2026 PwC.

All rights reserved. PwC refers to the PwC network and/or one or more of its member firms, each of which is a separate legal entity. Please see [www.pwc.com/structure](https://www.pwc.com/structure) for further details.

- [Integritetspolicy](https://www.pwc.se/integritetspolicy)
- [Cookies](https://www.pwc.se/cookies)
- [Legal](https://www.pwc.se/sv/om-pwc/ansvarsfriskrivning.html)
- [Site provider](https://www.pwc.se/siteprovider)

```json
{
  "@context" : "https://schema.org",
  "@type" : "WebSite",
  "name" : "PwC",
  "potentialAction" : {
    "@type" : "SearchAction",
    "query-input" : "required name=search_term_string",
    "target" : "https://blogg.pwc.se/search?term={search_term_string}"
  },
  "url" : "https://blogg.pwc.se"
}
```

```json
{
  "@context" : "https://schema.org",
  "@type" : "WebPage",
  "name" : "Förslag om nya skatteregler för företagssektorn",
  "url" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters/forslag-om-nya-skatteregler-for-foretagssektorn"
}
```

```json
{
  "@context" : "https://schema.org",
  "@type" : "BlogPosting",
  "author" : {
    "@type" : "Person",
    "name" : "PwC",
    "url" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters/author/pwc"
  },
  "dateModified" : "2019-10-07T11:41:06+0000",
  "datePublished" : "2018-03-21T14:21:31+0000",
  "description" : "Regeringen &ouml;verl&auml;mnade idag sitt f&ouml;rslag om nya skatteregler f&ouml;r f&ouml;retagssektorn till Lagr&aring;det. Av dagens presskonferens med finansministern framgick att avdragsr&auml;tten f&ouml;r framtida r&auml;ntekostnader &auml;r ett av flera f&ouml;rslag som kommer att p&aring;verka svenska f&ouml;retags skattesituation. Nedan f&ouml;ljer en sammanfattning.",
  "headline" : "Förslag om nya skatteregler för företagssektorn",
  "image" : "https://info.pwc.se/hubfs/Tax_matters/NYA_BILDER/M%C3%A4nniskor/TM_Gruppm%C3%B6te_fastighet.jpg",
  "keywords" : "Företagsbeskattning",
  "mainEntityOfPage" : {
    "@id" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters/forslag-om-nya-skatteregler-for-foretagssektorn",
    "@type" : "WebPage"
  },
  "publisher" : {
    "@type" : "Organization",
    "name" : "PwC"
  }
}
```

```json
{
  "@context" : "https://schema.org",
  "@type" : "BreadcrumbList",
  "itemListElement" : [ {
    "@type" : "ListItem",
    "item" : "https://blogg.pwc.se",
    "name" : "Home",
    "position" : 1
  }, {
    "@type" : "ListItem",
    "item" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters",
    "name" : "Tax matters - Sveriges skatteblogg",
    "position" : 2
  }, {
    "@type" : "ListItem",
    "item" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters/forslag-om-nya-skatteregler-for-foretagssektorn",
    "name" : "Förslag om nya skatteregler för företagssektorn",
    "position" : 3
  } ]
}
```