---
title: Ny prövning om delägare kan förvalta kommanditbolag momsfritt
description: Högsta förvaltningsdomstolen kommer ännu en gång att pröva frågan om en ersättning som en delägare erhåller för utförda tjänster till sitt kommanditbolag ska ligga till grund för momsredovisning eller ej. Frågan är av stor betydelse för bland annat fastighetsbolag och riskkapitalfonder, som i många fall driver verksamheten i kommandit- eller handelsbolag utan att moms redovisas på de utförda tjänsterna.
image: https://blogg.pwc.se/hs-fs/file-369971304-png/Tax_matters/Illustrationer_PwC/ikoner/PwC-skatteradgivning-Meeting-solid_0002_burgundy.png
---

[![pwc-logo-1](https://blogg.pwc.se/hs-fs/hubfs/Imported%20sitepage%20images/pwc-logo-1.png?width=200&name=pwc-logo-1.png)](https://blogg.pwc.se/)

## Tax matters - Sveriges skatteblogg

[‹ Tillbaka till artiklarna](https://blogg.pwc.se/taxmatters)

25 januari 2016 | [Moms, tull och punktskatter](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/moms-tull-och-punktskatter)

# Ny prövning om delägare kan förvalta kommanditbolag momsfritt

Kontakta [PwC](https://blogg.pwc.se/taxmatters/author/pwc)

Lästid: 2 min

![Ny prövning om delägare kan förvalta kommanditbolag momsfritt](https://blogg.pwc.se/hs-fs/file-369971304-png/Tax_matters/Illustrationer_PwC/ikoner/PwC-skatteradgivning-Meeting-solid_0002_burgundy.png?width=900&name=PwC-skatteradgivning-Meeting-solid_0002_burgundy.png)

![PwC-skatteradgivning-Meeting-solid\_0002\_burgundy](https://blogg.pwc.se/hs-fs/file-369971304-png/Tax_matters/Illustrationer_PwC/ikoner/PwC-skatteradgivning-Meeting-solid_0002_burgundy.png?width=150&name=PwC-skatteradgivning-Meeting-solid_0002_burgundy.png)Högsta förvaltningsdomstolen kommer ännu en gång att pröva frågan om en ersättning som en delägare erhåller för utförda tjänster till sitt kommanditbolag ska ligga till grund för momsredovisning eller ej. Frågan är av stor betydelse för bland annat fastighetsbolag och riskkapitalfonder, som i många fall driver verksamheten i kommandit- eller handelsbolag utan att moms redovisas på de utförda tjänsterna.

Högsta förvaltningsdomstolen har i ett antal tidigare avgörande slagit fast att delägares förvaltning och åtgärder av delägda kommandit- eller handelsbolag inte utgör omsättning i mervärdesskattelagens mening. Den fråga som nu aktualiseras är om denna princip även gäller i ett fall där delägaren i ett bolagsavtal är berättigad till ersättning för förvaltningsåtgärder oavsett om vinst eller förlust uppstår i bolaget. Läs vår kommentar till kammarrättsdomen i [Tax matters, den 31 mars 2015 ”Transaktioner mellan delägare och kommanditbolag utlöste inte moms”](https://blogg.pwc.se/taxmatters/transaktioner-mellan-delagare-och-kommanditbolag-utloste-inte-moms).

### Kommentar

Enligt vår uppfattning är det inte den grundläggande frågan, om en delägare i ett kommandit-, eller handelsbolag kan utföra förvaltande tjänster till sitt bolag momsfritt, som nu kommer att prövas av Högsta förvaltningsdomstolen. Frågan är istället vilken betydelse villkoren i upprättade bolagsavtal har för förvaltningen. Skatteverket menar att om delägaren är tillförsäkrad en ersättning på avtalsmässiga villkor ska denna momsbeläggas på samma sätt som om motsvarande tjänster utförts till annan än det delägda bolaget. Inför den kommande prövningen av Högsta förvaltningsdomstolen kan det vara lämpligt att göra en översyn av villkoren för ersättning i befintliga kommandit- och handelbolagstrukturer av detta slag.

### Faktaruta

- [Kammarrättens dom, 18 mars 2015 i Stockholm, mål nr 5665-5670-14](https://blogg.pwc.se/hubfs/Tax_matters/Pdf-filer_Tax_matters/Kammarrttens_dom_Stockholm_Mlnr_5665_5670_14.pdf)

[![Har du frågor om moms, tull eller punktskatter? ](https://hubspot-no-cache-eu1-prod.s3.amazonaws.com/cta/default/315629/76355cc3-14e6-49bf-8464-ed8a52e8fb0c.png)](https://hubspot-cta-redirect-eu1-prod.s3.amazonaws.com/cta/redirect/315629/76355cc3-14e6-49bf-8464-ed8a52e8fb0c)

![PwC](https://blogg.pwc.se/hs-fs/hub/315629/file-2337440090.png)

### [PwC](https://blogg.pwc.se/taxmatters/author/pwc)

 PwC Sverige är marknadsledande inom revision och rådgivning med 2 700 medarbetare runt om i landet – vi finns där du finns! Vårt syfte är att skapa förtroende i samhället och lösa viktiga problem och våra värderingar genomsyrar allt vi gör.

## Prenumerera på Tax matters

Följ vår blogg och håll dig uppdaterad på det senaste inom skatt

[Ja, jag vill prenumerera på Tax matters](https://cloud.email.pwc.se/tm-hubspot)

## Kontakta en skatterådgivare

Är du intresserad av våra tjänster och vill komma i kontakt med oss på PwC?

[Kontakta oss](https://www.pwc.se/kontakt)

[Företagsbeskattning](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/fretagsbeskattning) [Rekommenderad](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/rekommenderad) [Moms, tull och punktskatter](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/moms-tull-och-punktskatter) [Fåmansföretag](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/fmansfretag) [Personbeskattning](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/personbeskattning) [Skatt och regelverk](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/skatt-och-regelverk) [Företagsbeskattning](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/företagsbeskattning) [Seminarier och utbildningar](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/seminarier-och-utbildningar) [Hållbarhet](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/hållbarhet) [Base Erosion and Profit Shifting (BEPS)](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/base-erosion-and-profit-shifting-beps) [Fastigheter](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/fastigheter) [Covid-19](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/covid-19) [Corona](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/corona) [Pension](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/pension) [Bank och finans](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/bank-och-finans) [Brexit](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/brexit) [Digitalisering](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/digitalisering) [moms](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/moms) [AI](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/ai) [HR och Talent Management](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/hr-och-talent-management) [Tillväxt](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/tillväxt) [Juridik](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/juridik) [Strategi](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/strategi) [Äga företag](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/äga-företag) [Energi och råvaror](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/energi-och-råvaror) [Forskning och vetenskap](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/forskning-och-vetenskap) [Tull och punktskatter](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/tull-och-punktskatter) [Driva företag](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/driva-företag) [Effektivisering](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/effektivisering) [Moderaterna](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/moderaterna) [Niklas Wykman](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/niklas-wykman) [Private equity och M&A](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/private-equity-och-ma) [Regelverk](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/regelverk) [Startup](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/startup) [Styrelse](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/styrelse) [Trender](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/trender) [Val 2022](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/val-2022)

### Vad vill du ha hjälp med?

- [Våra tjänster](https://www.pwc.se/tjanster)
- [Revision](https://www.pwc.se/revision)
- [Skatterådgivning](https://www.pwc.se/skatt)
- [Digital Services](https://www.pwc.se/digital)
- [HR-rådgivning](https://www.pwc.se/hr)
- [Hållbar affärsutveckling](https://www.pwc.se/sv/hallbar-utveckling.html)
- [Legal](https://www.pwc.se/legal)

- [IPO / Börsintroduktion](https://www.pwc.se/ipo)
- [Finansiell rapportering](https://www.pwc.se/finansiellrapportering)
- [Corporate Finance](https://www.pwc.se/corporate-finance)
- [Consulting](https://www.pwc.se/consulting)
- [Riskhantering](https://www.pwc.se/riskhantering)
- [Cyber Security](https://www.pwc.se/cyber-security)
- [Utbildning](https://www.pwc.se/academy)

### Branscher

- [Branscher](https://www.pwc.se/branscher)
- [Bygg och anläggning](https://www.pwc.se/entreprenad)
- [Detaljhandel](https://www.pwc.se/detaljhandel)
- [Energi](https://www.pwc.se/energi)
- [Fastigheter](https://www.pwc.se/fastigheter)
- [Finansiell sektor](https://www.pwc.se/finansiellsektor)
- [Fordonsindustri](https://www.pwc.se/fordon)

- [Hälso- och sjukvård](https://www.pwc.se/sjukvard)
- [Ideell sektor](https://www.pwc.se/ideellsektor)
- [Offentlig sektor](https://www.pwc.se/offentligsektor)
- [Pharma och life sciences](https://www.pwc.se/lifesciences)
- [Skogs- och pappersindustri](https://www.pwc.se/skog)
- [Stålindustri och gruvnäring](https://www.pwc.se/stålindustri)
- [Telekom och teknologi](https://www.pwc.se/telekom)
- [Transport och logistik](https://www.pwc.se/transport)
- [Underhållning och media](https://www.pwc.se/media)
- [Verkstadsindustri](https://www.pwc.se/verkstad)

### Om PwC

- [Om oss](https://www.pwc.se/om)
- [Kontakta oss](https://www.pwc.se/kontakt)
- [Om PwC](https://www.pwc.se/om)
- [Pressrum](https://www.pwc.se/pressrum)
- [Våra kontor](https://www.pwc.se/kontor)
- [Karriär](https://www.pwc.se/sv/karriar.html)
- [Events](https://www.pwc.se/kalendarium)

© 2018 - 2026 PwC.

All rights reserved. PwC refers to the PwC network and/or one or more of its member firms, each of which is a separate legal entity. Please see [www.pwc.com/structure](https://www.pwc.com/structure) for further details.

- [Integritetspolicy](https://www.pwc.se/integritetspolicy)
- [Cookies](https://www.pwc.se/cookies)
- [Legal](https://www.pwc.se/sv/om-pwc/ansvarsfriskrivning.html)
- [Site provider](https://www.pwc.se/siteprovider)

```json
{
  "@context" : "https://schema.org",
  "@type" : "WebSite",
  "name" : "PwC",
  "potentialAction" : {
    "@type" : "SearchAction",
    "query-input" : "required name=search_term_string",
    "target" : "https://blogg.pwc.se/search?term={search_term_string}"
  },
  "url" : "https://blogg.pwc.se"
}
```

```json
{
  "@context" : "https://schema.org",
  "@type" : "WebPage",
  "name" : "Ny prövning om delägare kan förvalta kommanditbolag momsfritt",
  "url" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters/ny-provning-om-delagare-kan-forvalta-kommanditbolag-momsfritt"
}
```

```json
{
  "@context" : "https://schema.org",
  "@type" : "BlogPosting",
  "author" : {
    "@type" : "Person",
    "name" : "PwC",
    "url" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters/author/pwc"
  },
  "dateModified" : "2016-01-29T12:11:50+0000",
  "datePublished" : "2016-01-25T14:48:00+0000",
  "description" : "H&ouml;gsta f&ouml;rvaltningsdomstolen kommer &auml;nnu en g&aring;ng att pr&ouml;va fr&aring;gan om en ers&auml;ttning som en del&auml;gare erh&aring;ller f&ouml;r utf&ouml;rda tj&auml;nster till sitt kommanditbolag ska ligga till grund f&ouml;r momsredovisning eller ej. Fr&aring;gan &auml;r av stor betydelse f&ouml;r bland annat fastighetsbolag och riskkapitalfonder, som i m&aring;nga fall driver verksamheten i kommandit- eller handelsbolag utan att moms redovisas p&aring; de utf&ouml;rda tj&auml;nsterna.",
  "headline" : "Ny prövning om delägare kan förvalta kommanditbolag momsfritt",
  "image" : "http://cdn2.hubspot.net/hub/315629/file-369971304-png/Tax_matters/Illustrationer_PwC/ikoner/PwC-skatteradgivning-Meeting-solid_0002_burgundy.png",
  "keywords" : "Moms, tull och punktskatter",
  "mainEntityOfPage" : {
    "@id" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters/ny-provning-om-delagare-kan-forvalta-kommanditbolag-momsfritt",
    "@type" : "WebPage"
  },
  "publisher" : {
    "@type" : "Organization",
    "name" : "PwC"
  }
}
```

```json
{
  "@context" : "https://schema.org",
  "@type" : "BreadcrumbList",
  "itemListElement" : [ {
    "@type" : "ListItem",
    "item" : "https://blogg.pwc.se",
    "name" : "Home",
    "position" : 1
  }, {
    "@type" : "ListItem",
    "item" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters",
    "name" : "Tax matters - Sveriges skatteblogg",
    "position" : 2
  }, {
    "@type" : "ListItem",
    "item" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters/ny-provning-om-delagare-kan-forvalta-kommanditbolag-momsfritt",
    "name" : "Ny prövning om delägare kan förvalta kommanditbolag momsfritt",
    "position" : 3
  } ]
}
```