---
title: Beskattning av företag i den nya delningsekonomin
description: Att dela ligger i tiden. Det anses hållbart, resurseffektivt och sunt. Att använda egna resurser och tillgångar på flera sätt och i fler sammanhang kan bidra till ökad egen försörjning och vara en väg in på arbetsmarknaden och i företagande. Nyligen var kommunikationsbyrån Prime värd för ett lunchsamtal om olika frågor kring delningsekonomin. Att ny teknik skapar nya företagsmöjligheter var alla ense om, likaså att beskattningen av verksamheterna är kritisk för framväxten av företag i denna ”nya” ekonomi.
image: https://blogg.pwc.se/hs-fs/file-371027983-png/Tax_matters/Illustrationer_PwC/ikoner/PwC-skatteradgivning-Percent-3-solid_0005_orange.png
---

[![pwc-logo-1](https://blogg.pwc.se/hs-fs/hubfs/Imported%20sitepage%20images/pwc-logo-1.png?width=200&name=pwc-logo-1.png)](https://blogg.pwc.se/)

## Tax matters - Sveriges skatteblogg

[‹ Tillbaka till artiklarna](https://blogg.pwc.se/taxmatters)

11 februari 2016 | [Fåmansföretag](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/fmansfretag) [, Företagsbeskattning](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/fretagsbeskattning)

# Beskattning av företag i den nya delningsekonomin

Kontakta [PwC](https://blogg.pwc.se/taxmatters/author/pwc)

Lästid: 4 min

![Beskattning av företag i den nya delningsekonomin](https://blogg.pwc.se/hs-fs/file-371027983-png/Tax_matters/Illustrationer_PwC/ikoner/PwC-skatteradgivning-Percent-3-solid_0005_orange.png?width=900&name=PwC-skatteradgivning-Percent-3-solid_0005_orange.png)

![PwC-skatteradgivning-Percent-3-solid\_0005\_orange](https://blogg.pwc.se/hs-fs/file-371027983-png/Tax_matters/Illustrationer_PwC/ikoner/PwC-skatteradgivning-Percent-3-solid_0005_orange.png?width=150&name=PwC-skatteradgivning-Percent-3-solid_0005_orange.png)Att dela ligger i tiden. Det anses hållbart, resurseffektivt och sunt. Att använda egna resurser och tillgångar på flera sätt och i fler sammanhang kan bidra till ökad egen försörjning och vara en väg in på arbetsmarknaden och i företagande. Nyligen var kommunikationsbyrån Prime värd för ett lunchsamtal om olika frågor kring delningsekonomin. Att ny teknik skapar nya företagsmöjligheter var alla ense om, likaså att beskattningen av verksamheterna är kritisk för framväxten av företag i denna ”nya” ekonomi.

På lunchseminariet inledde entreprenörerna Olof Stenhammar, grundare av OMX-börsen och Dan Olofsson grundare av börsnoterade Sigma. Robin Teigland, professor på Handels i Stockholm, som i en rapport beskrivit den svenska delningsekonomin, Stefan Fölster, chef Reforminstitutet och Ubers svenske vd Alok Ahlström fortsatte. Därefter tog undertecknad vid och speglade den svenska skattebilden kopplat till delningsekonomin.

#### Skatteverket kartlägger delningsekonomin

I december 2015 fick Skatteverket via ett regleringsbrev i uppdrag att kartlägga och analysera hur delningsekonomin påverkar skattesystemen. ”Skatteverket ska beskriva delningsekonomin och dess påverkan på skattesystemen och skatteintäkterna över tid.” Även de rättsliga relationerna mellan olika aktörer ska beskrivas. En övergripande rapport ska lämnas redan 15 mars 2016 medan erfarenheter från kontrollverksamheten ska redovisas till Finansdepartementet 31 oktober 2016. Detta innebär att Skatteverket under denna tid kan komma att genomföra ett ökat antal revisioner mot delningsföretag.

Så här ligger landet just nu i huvuddrag och mycket översiktligt.

**Uber**. När det gäller privata fordon som används för personbefordran mot betalning har Skatteverket i en information under hösten 2015 meddelat att föraren ska ta upp sådana intäkter som inkomst av tjänst. Avdrag får göras med 18,50 kronor per mil för egen bil och med lägre belopp om det är fråga om tjänstebil som används. Uppdragsgivare ska betala in preliminär skatt. Är uppdragsgivaren utländsk ska föraren själv betala in skatten.

**Airbnb**. När det gäller privatbostäder så finns tydligare regler. Numera är ett överskott från uthyrning om 40 000 kronor per år skattefritt, efter avdrag för vissa kostnader. Överskjutande del beskattas som kapital.

**Crowdfunding**. Crowdfundingföretag erbjuder eller förmedlar olika former av finansiella produkter. Det kan vara investeringar i aktier eller lån eller varianter av desamma. För dessa produkter finns i allmänhet skatteregler.

För privatpersoner som vill erbjuda tjänster finns möjligheten att söka om F-skattsedel och vara näringsidkare. Det kräver sedvanlig redovisning och skattereglerna är förhållandevis komplexa. En annan möjlighet är att verka genom någon annans företag och betala en ersättning till detta. Här är reglerna inte alltid helt klara.

I samtliga situationer har vi i förekommande fall även moms och sociala avgifter att beakta.

### Kommentar

Sammantaget är slutsatsen att det i allmänhet idag finns teoretiska skatteregler för flertalet verksamheter inom delningsekonomin. Svårigheterna uppkommer när de ska tillämpas och intäkterna redovisas. Då kan de bli verksamheterna övermäktiga.

För att främja och utveckla dessa verksamheter och för att undvika skattefel är sannolikt enkelhet, enkelhet och enkelhet en grundförutsättning vid beskattningen, på samma sätt som läge, läge och läge sägs vara vad som gäller för den som köper bostad.

### Faktaruta

- [PwC:s rapport "Consumer Intelligence Series: The sharing economy", april 2015](http://www.pwc.com/CISsharing)

- [Företagarbloggen, 3 december 2015 - 5 tips på hur du som företagare kan dra nytta av delningsekonomi](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/5-tips-pa-hur-du-som-foretagare-kan-dra-nytta-av-delningsekonomi)

[![Har du skattefrågor för fåmansföretag?](https://hubspot-no-cache-eu1-prod.s3.amazonaws.com/cta/default/315629/8bd98f7c-7bc5-4ae3-acd3-5f0cfbab7595.png)](https://hubspot-cta-redirect-eu1-prod.s3.amazonaws.com/cta/redirect/315629/8bd98f7c-7bc5-4ae3-acd3-5f0cfbab7595)

![PwC](https://blogg.pwc.se/hs-fs/hub/315629/file-2337440090.png)

### [PwC](https://blogg.pwc.se/taxmatters/author/pwc)

 PwC Sverige är marknadsledande inom revision och rådgivning med 2 700 medarbetare runt om i landet – vi finns där du finns! Vårt syfte är att skapa förtroende i samhället och lösa viktiga problem och våra värderingar genomsyrar allt vi gör.

## Prenumerera på Tax matters

Följ vår blogg och håll dig uppdaterad på det senaste inom skatt

[Ja, jag vill prenumerera på Tax matters](https://cloud.email.pwc.se/tm-hubspot)

## Kontakta en skatterådgivare

Är du intresserad av våra tjänster och vill komma i kontakt med oss på PwC?

[Kontakta oss](https://www.pwc.se/kontakt)

[Företagsbeskattning](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/fretagsbeskattning) [Rekommenderad](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/rekommenderad) [Moms, tull och punktskatter](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/moms-tull-och-punktskatter) [Fåmansföretag](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/fmansfretag) [Personbeskattning](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/personbeskattning) [Skatt och regelverk](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/skatt-och-regelverk) [Företagsbeskattning](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/företagsbeskattning) [Seminarier och utbildningar](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/seminarier-och-utbildningar) [Hållbarhet](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/hållbarhet) [Base Erosion and Profit Shifting (BEPS)](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/base-erosion-and-profit-shifting-beps) [Fastigheter](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/fastigheter) [Covid-19](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/covid-19) [Corona](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/corona) [Pension](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/pension) [Bank och finans](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/bank-och-finans) [Brexit](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/brexit) [Digitalisering](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/digitalisering) [moms](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/moms) [AI](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/ai) [HR och Talent Management](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/hr-och-talent-management) [Tillväxt](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/tillväxt) [Juridik](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/juridik) [Strategi](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/strategi) [Äga företag](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/äga-företag) [Energi och råvaror](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/energi-och-råvaror) [Forskning och vetenskap](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/forskning-och-vetenskap) [Tull och punktskatter](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/tull-och-punktskatter) [Driva företag](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/driva-företag) [Effektivisering](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/effektivisering) [Moderaterna](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/moderaterna) [Niklas Wykman](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/niklas-wykman) [Private equity och M&A](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/private-equity-och-ma) [Regelverk](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/regelverk) [Startup](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/startup) [Styrelse](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/styrelse) [Trender](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/trender) [Val 2022](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/val-2022)

### Vad vill du ha hjälp med?

- [Våra tjänster](https://www.pwc.se/tjanster)
- [Revision](https://www.pwc.se/revision)
- [Skatterådgivning](https://www.pwc.se/skatt)
- [Digital Services](https://www.pwc.se/digital)
- [HR-rådgivning](https://www.pwc.se/hr)
- [Hållbar affärsutveckling](https://www.pwc.se/sv/hallbar-utveckling.html)
- [Legal](https://www.pwc.se/legal)

- [IPO / Börsintroduktion](https://www.pwc.se/ipo)
- [Finansiell rapportering](https://www.pwc.se/finansiellrapportering)
- [Corporate Finance](https://www.pwc.se/corporate-finance)
- [Consulting](https://www.pwc.se/consulting)
- [Riskhantering](https://www.pwc.se/riskhantering)
- [Cyber Security](https://www.pwc.se/cyber-security)
- [Utbildning](https://www.pwc.se/academy)

### Branscher

- [Branscher](https://www.pwc.se/branscher)
- [Bygg och anläggning](https://www.pwc.se/entreprenad)
- [Detaljhandel](https://www.pwc.se/detaljhandel)
- [Energi](https://www.pwc.se/energi)
- [Fastigheter](https://www.pwc.se/fastigheter)
- [Finansiell sektor](https://www.pwc.se/finansiellsektor)
- [Fordonsindustri](https://www.pwc.se/fordon)

- [Hälso- och sjukvård](https://www.pwc.se/sjukvard)
- [Ideell sektor](https://www.pwc.se/ideellsektor)
- [Offentlig sektor](https://www.pwc.se/offentligsektor)
- [Pharma och life sciences](https://www.pwc.se/lifesciences)
- [Skogs- och pappersindustri](https://www.pwc.se/skog)
- [Stålindustri och gruvnäring](https://www.pwc.se/stålindustri)
- [Telekom och teknologi](https://www.pwc.se/telekom)
- [Transport och logistik](https://www.pwc.se/transport)
- [Underhållning och media](https://www.pwc.se/media)
- [Verkstadsindustri](https://www.pwc.se/verkstad)

### Om PwC

- [Om oss](https://www.pwc.se/om)
- [Kontakta oss](https://www.pwc.se/kontakt)
- [Om PwC](https://www.pwc.se/om)
- [Pressrum](https://www.pwc.se/pressrum)
- [Våra kontor](https://www.pwc.se/kontor)
- [Karriär](https://www.pwc.se/sv/karriar.html)
- [Events](https://www.pwc.se/kalendarium)

© 2018 - 2026 PwC.

All rights reserved. PwC refers to the PwC network and/or one or more of its member firms, each of which is a separate legal entity. Please see [www.pwc.com/structure](https://www.pwc.com/structure) for further details.

- [Integritetspolicy](https://www.pwc.se/integritetspolicy)
- [Cookies](https://www.pwc.se/cookies)
- [Legal](https://www.pwc.se/sv/om-pwc/ansvarsfriskrivning.html)
- [Site provider](https://www.pwc.se/siteprovider)

```json
{
  "@context" : "https://schema.org",
  "@type" : "WebSite",
  "name" : "PwC",
  "potentialAction" : {
    "@type" : "SearchAction",
    "query-input" : "required name=search_term_string",
    "target" : "https://blogg.pwc.se/search?term={search_term_string}"
  },
  "url" : "https://blogg.pwc.se"
}
```

```json
{
  "@context" : "https://schema.org",
  "@type" : "WebPage",
  "name" : "Beskattning av företag i den nya delningsekonomin",
  "url" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters/beskattning-av-foretag-i-den-nya-delningsekonomin"
}
```

```json
{
  "@context" : "https://schema.org",
  "@type" : "BlogPosting",
  "author" : {
    "@type" : "Person",
    "name" : "PwC",
    "url" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters/author/pwc"
  },
  "dateModified" : "2016-02-18T08:55:58+0000",
  "datePublished" : "2016-02-11T12:44:00+0000",
  "description" : "Att dela ligger i tiden. Det anses h&aring;llbart, resurseffektivt och sunt. Att anv&auml;nda egna resurser och tillg&aring;ngar p&aring; flera s&auml;tt och i fler sammanhang kan bidra till &ouml;kad egen f&ouml;rs&ouml;rjning och vara en v&auml;g in p&aring; arbetsmarknaden och i f&ouml;retagande. Nyligen var kommunikationsbyr&aring;n Prime v&auml;rd f&ouml;r ett lunchsamtal om olika fr&aring;gor kring delningsekonomin. Att ny teknik skapar nya f&ouml;retagsm&ouml;jligheter var alla ense om, likas&aring; att beskattningen av verksamheterna &auml;r kritisk f&ouml;r framv&auml;xten av f&ouml;retag i denna &rdquo;nya&rdquo; ekonomi.",
  "headline" : "Beskattning av företag i den nya delningsekonomin",
  "image" : "http://cdn2.hubspot.net/hub/315629/file-371027983-png/Tax_matters/Illustrationer_PwC/ikoner/PwC-skatteradgivning-Percent-3-solid_0005_orange.png",
  "keywords" : "Fåmansföretag, Företagsbeskattning",
  "mainEntityOfPage" : {
    "@id" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters/beskattning-av-foretag-i-den-nya-delningsekonomin",
    "@type" : "WebPage"
  },
  "publisher" : {
    "@type" : "Organization",
    "name" : "PwC"
  }
}
```

```json
{
  "@context" : "https://schema.org",
  "@type" : "BreadcrumbList",
  "itemListElement" : [ {
    "@type" : "ListItem",
    "item" : "https://blogg.pwc.se",
    "name" : "Home",
    "position" : 1
  }, {
    "@type" : "ListItem",
    "item" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters",
    "name" : "Tax matters - Sveriges skatteblogg",
    "position" : 2
  }, {
    "@type" : "ListItem",
    "item" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters/beskattning-av-foretag-i-den-nya-delningsekonomin",
    "name" : "Beskattning av företag i den nya delningsekonomin",
    "position" : 3
  } ]
}
```