---
title: Teckningsoptioner kan användas i samband med kvalificerade personaloptioner enligt nytt förhandsbesked
description: Enligt ett förhandsbesked från Skatterättsnämnden kan personaloptioner som ger en rätt att i framtiden förvärva teckningsoptioner omfattas av reglerna om kvalificerade personaloptioner. Detta kan i förlängningen underlätta för mindre företag att tillämpa reglerna, men mycket tyder på att förhandsbeskedet kommer att överklagas innan vi får ett slutligt besked i frågan.
image: https://blogg.pwc.se/hubfs/Tax_matters/NYA_BILDER/M%C3%A4nniskor/TM_kvinna-med-ipad2.jpg
---

[![pwc-logo-1](https://blogg.pwc.se/hs-fs/hubfs/Imported%20sitepage%20images/pwc-logo-1.png?width=200&name=pwc-logo-1.png)](https://blogg.pwc.se/)

## Tax matters - Sveriges skatteblogg

[‹ Tillbaka till artiklarna](https://blogg.pwc.se/taxmatters)

16 januari 2020 | [Personbeskattning](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/personbeskattning)

# Teckningsoptioner kan användas i samband med kvalificerade personaloptioner enligt nytt förhandsbesked

Kontakta [Michal Herink](https://blogg.pwc.se/taxmatters/author/michal-herink)

Lästid: 5 min

![Teckningsoptioner kan användas i samband med kvalificerade personaloptioner enligt nytt förhandsbesked](https://blogg.pwc.se/hs-fs/hubfs/Tax_matters/NYA_BILDER/M%C3%A4nniskor/TM_kvinna-med-ipad2.jpg?width=900&name=TM_kvinna-med-ipad2.jpg)

Enligt ett förhandsbesked från Skatterättsnämnden kan personaloptioner som ger en rätt att i framtiden förvärva teckningsoptioner omfattas av reglerna om kvalificerade personaloptioner. Detta kan i förlängningen underlätta för mindre företag att tillämpa reglerna, men mycket tyder på att förhandsbeskedet kommer att överklagas innan vi får ett slutligt besked i frågan.

Sökanden har av sin arbetsgivare erbjudits att delta i ett incitamentsprogram där han utan att betala någon ersättning kommer att få ett antal personaloptioner. Optionerna ger honom en rätt att efter en intjänandeperiod om fyra år förvärva ett antal aktier i bolaget, om reglerna i 11 a kap. inkomstskattelagen om kvalificerade personaloptioner varit uppfyllda under de första 36 månaderna av intjänandeperioden. Personaloptionen innebär rent tekniskt att det som förvärvas genom den är en teckningsoption som sedan direkt används för ett förvärv av en aktie i bolaget. Sökanden kan inte förfoga över teckningsoptionerna på annat sätt än att direkt använda dem för att förvärva aktier i bolaget. Ett förhandsbesked begärdes för att få reda på om kravet i 11 a kap. 5 § inkomstskattelagen att en personaloption används för att förvärva andelar i bolaget är uppfyllt vid ett sådant förfarande.

[![Har du frågor om personbeskattning?](https://hubspot-no-cache-eu1-prod.s3.amazonaws.com/cta/default/315629/4f036490-283d-4624-95dc-c3e5245771fe.png)](https://hubspot-cta-redirect-eu1-prod.s3.amazonaws.com/cta/redirect/315629/4f036490-283d-4624-95dc-c3e5245771fe)

Skatterättsnämnden ansåg att det inte av lagens ordalydelse går att utläsa att en personaloption direkt måste utnyttjas för förvärv av en andel i bolaget eller hur ett förvärv tekniskt ska genomföras. Syftet med lagstiftningen är att säkerställa att det som förvärvas genom förfarandet är en andel i bolaget och i detta fall har teckningsoptionerna inte gått att förfoga över på annat sätt än att direkt utnyttja dessa för att förvärva andelar i bolaget. Vidare anser Skatterättsnämnden att ett sådant förfarande som skulle användas i detta fall säkerställer framtida leverans av aktier till den anställde, till skillnad mot en vanlig personaloption där den anställde måste förlita sig på att nuvarande och framtida aktieägare kommer att rösta för en nyemission efter intjänandetiden. Om ett förfarande som var aktuellt i detta fall inte skulle kunna omfattas av reglerna om kvalificerade personaloptioner skulle resultatet bli att de företag som lagstiftningen riktar sig till får svårt att tillämpa reglerna, vilket Skatterättsnämnden menade inte kan ha varit avsikten. Skatterättsnämnden ansåg därför att en lösning där personaloptioner som ger en rätt att teckna teckningsoptioner används medför att lagstiftningens villkor om att personaloptionen ska användas för förvärv av andel i bolaget är uppfyllt, om teckningsoptionen direkt används för ett förvärv av aktier.

## Kommentar

Vi anser att det är positivt att Skatterättsnämnden gör en tolkning i enlighet med lagstiftningens syfte istället för att endast göra en bokstavstolkning av lagen. Att använda teckningsoptioner innebär att den anställde garanteras ett kommande förvärv av aktier och att inte lika stort fokus behöver läggas på omkringliggande avtal där aktieägarna förbinder sig att rösta för en nyemission på en framtida bolagsstämma. Redan i samband med förarbetena framkom kritik mot att lagstiftningen skulle bli svårtillämplig för de företag som omfattas av den och många företag har valt att använda sig av andra incitamentsprogram med anledning av detta. Likt Skatterättsnämnden anser vi att detta inte kan ha varit syftet med reglerna.

Skatteverket har tidigare behandlat frågan i ett ställningstagande och kommit till slutsatsen att det inte går att använda teckningsoptioner i liknande förfaranden. Även i förevarande fall hade Skatteverket den inställningen. Mot bakgrund av att tre av Skatterättsnämndens sju ledamöter hade en skiljaktig mening bedömer vi att det är sannolikt att förhandsbeskedet kommer att överklagas av Skatteverket och prövas av Högsta förvaltningsdomstolen. Vår förhoppning är att även domstolen i ett sådant fall delar uppfattningen att det centrala vid en bedömning är syftet med förfarandet och det faktiska utfallet snarare än den exakta utformningen av ett avtal.

Vi följer med spänning utvecklingen framöver och återkommer när det dyker upp intressanta nyheter inom området.

### Faktaruta

- [Skatterättsnämndens förhandsbesked 2020-01-08](https://skatterattsnamnden.se/publiceradeforhandsbesked/2020/personaloptionerenligt11akapil.5.4ffd060816e401d406a476.html)

- [Skatteverkets ställningstagande 2018-08-22](https://www4.skatteverket.se/rattsligvagledning/370790.html)

![Michal Herink](https://blogg.pwc.se/hubfs/Tax_matters/NYA_BILDER/F%C3%B6rfattare_komprimerade/TM_Michal%20Herink%20(1).png)

### [Michal Herink](https://blogg.pwc.se/taxmatters/author/michal-herink)

Michal Herink arbetar sedan 2006 vid PwC:s kontor i Stockholm med internationell individbeskattning och är specialiserad på incentiveprogram. Michal har tidigare även arbetat vid PwC:s kontor i London med M&A.   
010-213 35 96

Michal Herink has worked at PwC Sweden since 2006. Michal is a tax advisor in personal income taxation, and is specialised in incentive programs and other types of compensation arrangements. Michal has previously worked at PwC in the UK in the London M&A team.   
+46 10-213 35 96

## Prenumerera på Tax matters

Följ vår blogg och håll dig uppdaterad på det senaste inom skatt

[Ja, jag vill prenumerera på Tax matters](https://cloud.email.pwc.se/tm-hubspot)

## Kontakta en skatterådgivare

Är du intresserad av våra tjänster och vill komma i kontakt med oss på PwC?

[Kontakta oss](https://www.pwc.se/kontakt)

[Företagsbeskattning](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/fretagsbeskattning) [Rekommenderad](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/rekommenderad) [Moms, tull och punktskatter](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/moms-tull-och-punktskatter) [Fåmansföretag](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/fmansfretag) [Personbeskattning](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/personbeskattning) [Företagsbeskattning](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/företagsbeskattning) [Skatt och regelverk](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/skatt-och-regelverk) [Seminarier och utbildningar](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/seminarier-och-utbildningar) [Hållbarhet](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/hållbarhet) [Base Erosion and Profit Shifting (BEPS)](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/base-erosion-and-profit-shifting-beps) [Fastigheter](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/fastigheter) [Covid-19](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/covid-19) [Corona](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/corona) [Pension](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/pension) [Bank och finans](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/bank-och-finans) [Brexit](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/brexit) [Digitalisering](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/digitalisering) [moms](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/moms) [AI](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/ai) [HR och Talent Management](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/hr-och-talent-management) [Tillväxt](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/tillväxt) [Juridik](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/juridik) [Strategi](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/strategi) [Äga företag](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/äga-företag) [Energi och råvaror](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/energi-och-råvaror) [Forskning och vetenskap](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/forskning-och-vetenskap) [Tull och punktskatter](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/tull-och-punktskatter) [Driva företag](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/driva-företag) [Effektivisering](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/effektivisering) [Moderaterna](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/moderaterna) [Niklas Wykman](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/niklas-wykman) [Private equity och M&A](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/private-equity-och-ma) [Regelverk](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/regelverk) [Startup](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/startup) [Styrelse](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/styrelse) [Trender](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/trender) [Val 2022](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/val-2022)

### Vad vill du ha hjälp med?

- [Våra tjänster](https://www.pwc.se/tjanster)
- [Revision](https://www.pwc.se/revision)
- [Skatterådgivning](https://www.pwc.se/skatt)
- [Digital Services](https://www.pwc.se/digital)
- [HR-rådgivning](https://www.pwc.se/hr)
- [Hållbar affärsutveckling](https://www.pwc.se/sv/hallbar-utveckling.html)
- [Legal](https://www.pwc.se/legal)

- [IPO / Börsintroduktion](https://www.pwc.se/ipo)
- [Finansiell rapportering](https://www.pwc.se/finansiellrapportering)
- [Corporate Finance](https://www.pwc.se/corporate-finance)
- [Consulting](https://www.pwc.se/consulting)
- [Riskhantering](https://www.pwc.se/riskhantering)
- [Cyber Security](https://www.pwc.se/cyber-security)
- [Utbildning](https://www.pwc.se/academy)

### Branscher

- [Branscher](https://www.pwc.se/branscher)
- [Bygg och anläggning](https://www.pwc.se/entreprenad)
- [Detaljhandel](https://www.pwc.se/detaljhandel)
- [Energi](https://www.pwc.se/energi)
- [Fastigheter](https://www.pwc.se/fastigheter)
- [Finansiell sektor](https://www.pwc.se/finansiellsektor)
- [Fordonsindustri](https://www.pwc.se/fordon)

- [Hälso- och sjukvård](https://www.pwc.se/sjukvard)
- [Ideell sektor](https://www.pwc.se/ideellsektor)
- [Offentlig sektor](https://www.pwc.se/offentligsektor)
- [Pharma och life sciences](https://www.pwc.se/lifesciences)
- [Skogs- och pappersindustri](https://www.pwc.se/skog)
- [Stålindustri och gruvnäring](https://www.pwc.se/stålindustri)
- [Telekom och teknologi](https://www.pwc.se/telekom)
- [Transport och logistik](https://www.pwc.se/transport)
- [Underhållning och media](https://www.pwc.se/media)
- [Verkstadsindustri](https://www.pwc.se/verkstad)

### Om PwC

- [Om oss](https://www.pwc.se/om)
- [Kontakta oss](https://www.pwc.se/kontakt)
- [Om PwC](https://www.pwc.se/om)
- [Pressrum](https://www.pwc.se/pressrum)
- [Våra kontor](https://www.pwc.se/kontor)
- [Karriär](https://www.pwc.se/sv/karriar.html)
- [Events](https://www.pwc.se/kalendarium)

© 2018 - 2026 PwC.

All rights reserved. PwC refers to the PwC network and/or one or more of its member firms, each of which is a separate legal entity. Please see [www.pwc.com/structure](https://www.pwc.com/structure) for further details.

- [Integritetspolicy](https://www.pwc.se/integritetspolicy)
- [Cookies](https://www.pwc.se/cookies)
- [Legal](https://www.pwc.se/sv/om-pwc/ansvarsfriskrivning.html)
- [Site provider](https://www.pwc.se/siteprovider)

```json
{
  "@context" : "https://schema.org",
  "@type" : "WebSite",
  "name" : "PwC",
  "potentialAction" : {
    "@type" : "SearchAction",
    "query-input" : "required name=search_term_string",
    "target" : "https://blogg.pwc.se/search?term={search_term_string}"
  },
  "url" : "https://blogg.pwc.se"
}
```

```json
{
  "@context" : "https://schema.org",
  "@type" : "WebPage",
  "name" : "Teckningsoptioner kan användas i samband med kvalificerade personaloptioner enligt nytt förhandsbesked",
  "url" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters/teckningsoptioner-kvalificerade-personaloptioner"
}
```

```json
{
  "@context" : "https://schema.org",
  "@type" : "BlogPosting",
  "author" : {
    "@type" : "Person",
    "name" : "Michal Herink",
    "url" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters/author/michal-herink"
  },
  "dateModified" : "2020-01-16T15:44:27+0000",
  "datePublished" : "2020-01-16T15:44:27+0000",
  "description" : "Enligt ett f&ouml;rhandsbesked fr&aring;n Skatter&auml;ttsn&auml;mnden kan personaloptioner som ger en r&auml;tt att i framtiden f&ouml;rv&auml;rva teckningsoptioner omfattas av reglerna om kvalificerade personaloptioner. Detta kan i f&ouml;rl&auml;ngningen underl&auml;tta f&ouml;r mindre f&ouml;retag att till&auml;mpa reglerna, men mycket tyder p&aring; att f&ouml;rhandsbeskedet kommer att &ouml;verklagas innan vi f&aring;r ett slutligt besked i fr&aring;gan.",
  "headline" : "Teckningsoptioner kan användas i samband med kvalificerade personaloptioner enligt nytt förhandsbesked",
  "image" : "https://info.pwc.se/hubfs/Tax_matters/NYA_BILDER/M%C3%A4nniskor/TM_kvinna-med-ipad2.jpg",
  "keywords" : "Personbeskattning",
  "mainEntityOfPage" : {
    "@id" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters/teckningsoptioner-kvalificerade-personaloptioner",
    "@type" : "WebPage"
  },
  "publisher" : {
    "@type" : "Organization",
    "name" : "PwC"
  }
}
```

```json
{
  "@context" : "https://schema.org",
  "@type" : "BreadcrumbList",
  "itemListElement" : [ {
    "@type" : "ListItem",
    "item" : "https://blogg.pwc.se",
    "name" : "Home",
    "position" : 1
  }, {
    "@type" : "ListItem",
    "item" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters",
    "name" : "Tax matters - Sveriges skatteblogg",
    "position" : 2
  }, {
    "@type" : "ListItem",
    "item" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters/teckningsoptioner-kvalificerade-personaloptioner",
    "name" : "Teckningsoptioner kan användas i samband med kvalificerade personaloptioner enligt nytt förhandsbesked",
    "position" : 3
  } ]
}
```