---
title: Skattelättnader för incitamentsprogram i nystartade företag väntas vid årsskiftet
description: Regeringens förslag om skattelättnader för kvalificerade personaloptioner kommer att innebära helt nya möjligheter att attrahera arbetskraft.
image: https://blogg.pwc.se/hs-fs/hub/315629/file-369965069.png
---

[![pwc-logo-1](https://blogg.pwc.se/hs-fs/hubfs/Imported%20sitepage%20images/pwc-logo-1.png?width=200&name=pwc-logo-1.png)](https://blogg.pwc.se/)

## Tax matters - Sveriges skatteblogg

[‹ Tillbaka till artiklarna](https://blogg.pwc.se/taxmatters)

15 november 2017 | [Fåmansföretag](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/fmansfretag)

# Skattelättnader för incitamentsprogram i nystartade företag väntas vid årsskiftet

Kontakta [Annika Svanfeldt](https://blogg.pwc.se/taxmatters/author/annika-svanfeldt)

Lästid: 2 min

![PwC-skatteradgivning-Group-outline\_0002\_burgundy.png](https://blogg.pwc.se/hs-fs/hub/315629/file-369965069.png?width=900&name=file-369965069.png)

![Skattelättnader för incitamentsprogram i nystartade företag väntas vid årsskiftet](https://blogg.pwc.se/hs-fs/hub/315629/file-369965069.png?width=142&name=file-369965069.png "Skattelättnader för incitamentsprogram i nystartade företag väntas vid årsskiftet")I startups och snabbväxande företag kan det vara en utmaning att hitta ett incitamentsprogram som är attraktivt för både arbetsgivaren och den anställde. Regeringens förslag om skattelättnader för kvalificerade personaloptioner, som träder ikraft den 1 januari 2018 (förutsatt att riksdagen godkänner förslaget), kommer för de bolag som omfattas att innebära helt nya möjligheter att attrahera arbetskraft.

#### Bakgrund till förslaget

Förslaget om skattelättnader för kvalificerade personaloptioner har tagits fram till följd av Incitamentsutredningen som presenterades i mars 2016. Det är anpassat för mindre och innovativa startups och innebär att om en anställd får en personaloption av sin arbetsgivare ska den anställde inte förmånsbeskattas varken när personaloptionen erhålls eller utnyttjas. Arbetsgivaren ska därför inte heller betala arbetsgivaravgifter. Istället sker beskattning först när aktien, som den anställde har köpt genom att utnyttja personaloptionen, säljs. Beskattning sker då som inkomst av kapital (ofta enligt det så kallade 3:12-regelverket).

Syftet med de föreslagna reglerna är att små, nystartade och innovativa företag med begränsade resurser ska kunna rekrytera och behålla nyckelkompetens och därigenom kunna växa.

#### Kvalificerade personaloptioner – uppfyller du kraven?

Det är dock många krav som ska uppfyllas för att få tillämpa reglerna om kvalificerade personaloptioner. Förenklat gäller följande:

*Krav för arbetstagare:*

- Får nyttja optionen och förvärva aktier tidigast efter tre år och senast efter tio år
- Ska arbeta minst 75 procent i bolaget eller koncernen som ställer ut optionen och erhålla viss minimilön
- Får inte vara delägare, eller närstående till delägare, i företaget.

*Krav för arbetsgivare/utställare:*

- Verksamheten får ha bedrivits i max tio år
- Ska ha färre än 50 anställda
- Ha max 80 miljoner kronor i nettoomsättning eller balansomslutning
- Den utställda optionen får ha ett marknadsvärde om max tre miljoner kronor per anställd
- Optioner till ett totalt värde om max 75 miljoner kronor får ställas ut
- Företag i branscher som bank- och finansieringsverksamhet, försäkringsrörelser, handel med mark, fastigheter, råvaror och finansiella instrument samt juridisk rådgivning och revision, redovisning och skatterådgivning omfattas inte av förslaget.

[![Har du skattefrågor för fåmansföretag?](https://hubspot-no-cache-eu1-prod.s3.amazonaws.com/cta/default/315629/8bd98f7c-7bc5-4ae3-acd3-5f0cfbab7595.png)](https://hubspot-cta-redirect-eu1-prod.s3.amazonaws.com/cta/redirect/315629/8bd98f7c-7bc5-4ae3-acd3-5f0cfbab7595)

![Annika Svanfeldt](https://blogg.pwc.se/hubfs/Annika%20Svanfeldt_samtyckt-202105-023_low_300.png)

### [Annika Svanfeldt](https://blogg.pwc.se/taxmatters/author/annika-svanfeldt)

 Annika Svanfeldt jobbar på PwC:s kontor i Stockholm som skatterådgivare för entreprenörer och deras bolag.   
 Kontakt: 010-212 48 04, [annika.svanfeldt@pwc.com](mailto:annika.svanfeldt@pwc.com)

## Prenumerera på Tax matters

Följ vår blogg och håll dig uppdaterad på det senaste inom skatt

[Ja, jag vill prenumerera på Tax matters](https://cloud.email.pwc.se/tm-hubspot)

## Kontakta en skatterådgivare

Är du intresserad av våra tjänster och vill komma i kontakt med oss på PwC?

[Kontakta oss](https://www.pwc.se/kontakt)

[Företagsbeskattning](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/fretagsbeskattning) [Rekommenderad](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/rekommenderad) [Moms, tull och punktskatter](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/moms-tull-och-punktskatter) [Fåmansföretag](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/fmansfretag) [Personbeskattning](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/personbeskattning) [Skatt och regelverk](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/skatt-och-regelverk) [Företagsbeskattning](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/företagsbeskattning) [Seminarier och utbildningar](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/seminarier-och-utbildningar) [Hållbarhet](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/hållbarhet) [Base Erosion and Profit Shifting (BEPS)](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/base-erosion-and-profit-shifting-beps) [Fastigheter](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/fastigheter) [Covid-19](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/covid-19) [Corona](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/corona) [Pension](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/pension) [Bank och finans](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/bank-och-finans) [Brexit](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/brexit) [Digitalisering](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/digitalisering) [moms](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/moms) [AI](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/ai) [HR och Talent Management](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/hr-och-talent-management) [Tillväxt](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/tillväxt) [Juridik](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/juridik) [Strategi](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/strategi) [Äga företag](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/äga-företag) [Energi och råvaror](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/energi-och-råvaror) [Forskning och vetenskap](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/forskning-och-vetenskap) [Tull och punktskatter](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/tull-och-punktskatter) [Driva företag](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/driva-företag) [Effektivisering](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/effektivisering) [Moderaterna](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/moderaterna) [Niklas Wykman](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/niklas-wykman) [Private equity och M&A](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/private-equity-och-ma) [Regelverk](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/regelverk) [Startup](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/startup) [Styrelse](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/styrelse) [Trender](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/trender) [Val 2022](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/val-2022)

### Vad vill du ha hjälp med?

- [Våra tjänster](https://www.pwc.se/tjanster)
- [Revision](https://www.pwc.se/revision)
- [Skatterådgivning](https://www.pwc.se/skatt)
- [Digital Services](https://www.pwc.se/digital)
- [HR-rådgivning](https://www.pwc.se/hr)
- [Hållbar affärsutveckling](https://www.pwc.se/sv/hallbar-utveckling.html)
- [Legal](https://www.pwc.se/legal)

- [IPO / Börsintroduktion](https://www.pwc.se/ipo)
- [Finansiell rapportering](https://www.pwc.se/finansiellrapportering)
- [Corporate Finance](https://www.pwc.se/corporate-finance)
- [Consulting](https://www.pwc.se/consulting)
- [Riskhantering](https://www.pwc.se/riskhantering)
- [Cyber Security](https://www.pwc.se/cyber-security)
- [Utbildning](https://www.pwc.se/academy)

### Branscher

- [Branscher](https://www.pwc.se/branscher)
- [Bygg och anläggning](https://www.pwc.se/entreprenad)
- [Detaljhandel](https://www.pwc.se/detaljhandel)
- [Energi](https://www.pwc.se/energi)
- [Fastigheter](https://www.pwc.se/fastigheter)
- [Finansiell sektor](https://www.pwc.se/finansiellsektor)
- [Fordonsindustri](https://www.pwc.se/fordon)

- [Hälso- och sjukvård](https://www.pwc.se/sjukvard)
- [Ideell sektor](https://www.pwc.se/ideellsektor)
- [Offentlig sektor](https://www.pwc.se/offentligsektor)
- [Pharma och life sciences](https://www.pwc.se/lifesciences)
- [Skogs- och pappersindustri](https://www.pwc.se/skog)
- [Stålindustri och gruvnäring](https://www.pwc.se/stålindustri)
- [Telekom och teknologi](https://www.pwc.se/telekom)
- [Transport och logistik](https://www.pwc.se/transport)
- [Underhållning och media](https://www.pwc.se/media)
- [Verkstadsindustri](https://www.pwc.se/verkstad)

### Om PwC

- [Om oss](https://www.pwc.se/om)
- [Kontakta oss](https://www.pwc.se/kontakt)
- [Om PwC](https://www.pwc.se/om)
- [Pressrum](https://www.pwc.se/pressrum)
- [Våra kontor](https://www.pwc.se/kontor)
- [Karriär](https://www.pwc.se/sv/karriar.html)
- [Events](https://www.pwc.se/kalendarium)

© 2018 - 2026 PwC.

All rights reserved. PwC refers to the PwC network and/or one or more of its member firms, each of which is a separate legal entity. Please see [www.pwc.com/structure](https://www.pwc.com/structure) for further details.

- [Integritetspolicy](https://www.pwc.se/integritetspolicy)
- [Cookies](https://www.pwc.se/cookies)
- [Legal](https://www.pwc.se/sv/om-pwc/ansvarsfriskrivning.html)
- [Site provider](https://www.pwc.se/siteprovider)

```json
{
  "@context" : "https://schema.org",
  "@type" : "WebSite",
  "name" : "PwC",
  "potentialAction" : {
    "@type" : "SearchAction",
    "query-input" : "required name=search_term_string",
    "target" : "https://blogg.pwc.se/search?term={search_term_string}"
  },
  "url" : "https://blogg.pwc.se"
}
```

```json
{
  "@context" : "https://schema.org",
  "@type" : "WebPage",
  "name" : "Skattelättnader för incitamentsprogram i nystartade företag väntas vid årsskiftet",
  "url" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters/skattelattnader-for-incitamentsprogram-i-nystartade-foretag-vantas-vid-arsskiftet"
}
```

```json
{
  "@context" : "https://schema.org",
  "@type" : "BlogPosting",
  "author" : {
    "@type" : "Person",
    "name" : "Annika Svanfeldt",
    "url" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters/author/annika-svanfeldt"
  },
  "dateModified" : "2018-01-24T10:30:32+0000",
  "datePublished" : "2017-11-15T12:46:02+0000",
  "description" : "Regeringens f&ouml;rslag om skattel&auml;ttnader f&ouml;r kvalificerade personaloptioner kommer att inneb&auml;ra helt nya m&ouml;jligheter att attrahera arbetskraft.",
  "headline" : "Skattelättnader för incitamentsprogram i nystartade företag väntas vid årsskiftet",
  "image" : "https://info.pwc.se/hs-fs/hub/315629/file-369965069.png",
  "keywords" : "Fåmansföretag",
  "mainEntityOfPage" : {
    "@id" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters/skattelattnader-for-incitamentsprogram-i-nystartade-foretag-vantas-vid-arsskiftet",
    "@type" : "WebPage"
  },
  "publisher" : {
    "@type" : "Organization",
    "name" : "PwC"
  }
}
```

```json
{
  "@context" : "https://schema.org",
  "@type" : "BreadcrumbList",
  "itemListElement" : [ {
    "@type" : "ListItem",
    "item" : "https://blogg.pwc.se",
    "name" : "Home",
    "position" : 1
  }, {
    "@type" : "ListItem",
    "item" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters",
    "name" : "Tax matters - Sveriges skatteblogg",
    "position" : 2
  }, {
    "@type" : "ListItem",
    "item" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters/skattelattnader-for-incitamentsprogram-i-nystartade-foretag-vantas-vid-arsskiftet",
    "name" : "Skattelättnader för incitamentsprogram i nystartade företag väntas vid årsskiftet",
    "position" : 3
  } ]
}
```