---
title: Pelare II - Notifierings- och registreringskrav aktuella i flera länder
description: Flera länder inför registreringskrav för Pelare II. Viktigt att hålla sig uppdaterad för att undvika sanktionsavgifter.
image: https://blogg.pwc.se/hubfs/GettyImages-1157907729_650.jpg
---

[![pwc-logo-1](https://blogg.pwc.se/hs-fs/hubfs/Imported%20sitepage%20images/pwc-logo-1.png?width=200&name=pwc-logo-1.png)](https://blogg.pwc.se/)

## Tax matters - Sveriges skatteblogg

[‹ Tillbaka till artiklarna](https://blogg.pwc.se/taxmatters)

19 december 2024 | [Skatt och regelverk](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/skatt-och-regelverk) [, Rekommenderad](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/rekommenderad) [, Företagsbeskattning](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/företagsbeskattning)

# Pelare II - Notifierings- och registreringskrav aktuella i flera länder

Kontakta [Jenny Eklund & Alexander Eskdahl](https://blogg.pwc.se/taxmatters/author/jenny-eklund-alexander-eskdahl)

Lästid: 5 min

![Team i arbetsmöte](https://blogg.pwc.se/hs-fs/hubfs/GettyImages-1157907729_650.jpg?width=900&name=GettyImages-1157907729_650.jpg)

Flera länder börjar gå från ord till handling och inför krav på registrering eller notifiering kopplat till Pelare II. Belgien var först ut med deadline redan i juli respektive september 2024. Andra länder har följt efter, vissa med deadlines den 31 december 2024 eller strax efter årsskiftet. Koncerner som omfattas av Pelare II behöver hålla sig uppdaterade för att uppfylla kraven och undvika potentiella sanktionsavgifter.

## Inledning

Pelare II, som syftar till att säkerställa en global minimiskattenivå för multinationella företag i stora koncerner, medför också notifierings- och registreringskrav i flera länder. Även om den första riktiga rapporteringen, samt inlämnande av tilläggsskattedeklarationer, i de flesta fall inte ska ske förrän i mitten av 2026, vill flera länder att vissa registreringar och notifieringar sker tidigare. Det handlar i huvudsak om att koncernen behöver registrera att den omfattas av Pelare II samt notifiera skattemyndigheterna om vilken enhet som ska ansvara för att betala eventuell kommande tilläggsskatt. Om registrering eller notifiering inte sker, kan sanktionsavgifter utgå i vissa fall. 

## Notifierings- och registreringskrav

Nedan följer några exempel på länder som har infört olika typer av notifierings- och registreringskrav med deadlines i närtid. I de flesta fall ska registrering och/eller notifiering ske genom ett elektroniskt förfarande. 

Belgien: Koncerner som omfattas av regelverket och har koncernenheter i Belgien måste notifiera den belgiska skattemyndigheten om vissa uppgifter senast 30 dagar efter starten av det första räkenskapsåret som omfattas av bestämmelserna. Om det första året koncernen träffas av Pelare II är kalenderåret 2025, ska notifiering alltså ske senast den 30 januari 2025. För kalenderåret 2024 skulle uppgifterna ha lämnats senast i juli 2024 (för koncerner som avser att göra förtida inbetalningar av tilläggsskatt) alternativt september 2024 (för koncerner som inte avser att göra förtida inbetalningar av tilläggsskatt). 

Ungern: Koncerner som omfattas av Pelare II och som har koncernenheter i Ungern behöver lämna in en notifiering till den ungerska skattemyndigheten senast inom 12 månader från starten av räkenskapsåret, det vill säga senast den 31 december 2024 för kalenderåret 2024. Om registrering inte sker, lämnas in sent eller inte är komplett, kan skattemyndigheten påföra sanktionsavgifter. 

Österrike: För koncerner som vill välja vilken enhet som ska ansvara för och betala tilläggsskatt i Österrike, behöver notifiering göras till skattemyndigheten i Österrike senast den 31 december 2024 (vid räkenskapsår som följer kalenderåret 2024). Om ingen notifiering görs utses en ansvarig enhet automatiskt utifrån en särskild tågordning. 

Tyskland: Tyskland har implementerat ett system för Pelare II-ändamål där relevanta tyska enheter i koncernen utgör en “tax group” och där endast en av de tyska enheterna i gruppen ska lämna in en tilläggsskattedeklaration för samtliga tyska enheter. Ansvarig enhet för gruppen ska lämna in en notifiering till tysk skattemyndighet senast två månader efter att beskattningsåret har avslutats. För bolag som har räkenskapsår som följer kalenderåret 2024 är deadline för notifiering alltså den 28 februari 2025.

Storbritannien: Brittiska bolag som omfattas av regelverket måste registrera sig hos den brittiska skattemyndigheten inom sex månader från att det första räkenskapsåret som omfattas av reglerna avslutas. För kalenderåret 2024 behöver registrering alltså göras senast den 30 juni 2025. Om registrering inte sker kan sanktionsavgifter påföras. 

Irland: Irländska bolag som omfattas av regelverket måste registrera sig hos den irländska skattemyndigheten inom 12 månader från att det första räkenskapsåret som omfattas av reglerna avslutas. För kalenderåret 2024 behöver registrering alltså göras senast den 31 december 2025. Om registrering inte sker kan sanktionsavgifter påföras. 

## Kommentarer

Många länder har på kort tid infört olika krav på registrering och/eller notifiering kopplat till Pelare II och i vissa fall är deadline kort. Det är troligt att liknande krav kan komma även i fler länder. För svensk del finns ett krav på registrering senast den 31 mars 2026. Koncerner som omfattas av reglerna behöver hålla sig uppdaterade om vad som händer i olika länder för att inte missa någon registrering eller andra krav. I vissa fall kan en missad registrering leda till sanktionsavgifter. Använd gärna [PwC:s Pillar II Country Tracker](https://www.pwc.com/gx/en/services/tax/pillar-two-readiness/country-tracker.html) för att hålla er uppdaterade om den senaste utvecklingen i olika länder.

PwC har en särskild fokusgrupp inriktad på Pelare II och assisterar gärna med frågor relaterade till reglerna.  

[![Har du frågor om skatt? Kontakta oss](https://hubspot-no-cache-eu1-prod.s3.amazonaws.com/cta/default/315629/c563a829-46c5-4119-83fe-53e84650fb4f.png)](https://hubspot-cta-redirect-eu1-prod.s3.amazonaws.com/cta/redirect/315629/c563a829-46c5-4119-83fe-53e84650fb4f)

![Jenny Eklund & Alexander Eskdahl](https://blogg.pwc.se/hubfs/Jenny_Alexander.jpg)

### [Jenny Eklund & Alexander Eskdahl](https://blogg.pwc.se/taxmatters/author/jenny-eklund-alexander-eskdahl)

 Jenny Eklund och Alexander Eskdahl arbetar med nationell och internationell företagsbeskattning på PwC:s kontor i Göteborg.   
Jenny: 010-213 14 53, [jenny.eklund@pwc.com](mailto:jenny.eklund@pwc.com)   
Alexander: 070-543 25 89, [alexander.eskdahl@pwc.com](mailto:alexander.eskdahl@pwc.com)

## Prenumerera på Tax matters

Följ vår blogg och håll dig uppdaterad på det senaste inom skatt

[Ja, jag vill prenumerera på Tax matters](https://cloud.email.pwc.se/tm-hubspot)

## Kontakta en skatterådgivare

Är du intresserad av våra tjänster och vill komma i kontakt med oss på PwC?

[Kontakta oss](https://www.pwc.se/kontakt)

[Företagsbeskattning](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/fretagsbeskattning) [Rekommenderad](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/rekommenderad) [Moms, tull och punktskatter](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/moms-tull-och-punktskatter) [Fåmansföretag](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/fmansfretag) [Personbeskattning](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/personbeskattning) [Skatt och regelverk](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/skatt-och-regelverk) [Företagsbeskattning](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/företagsbeskattning) [Seminarier och utbildningar](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/seminarier-och-utbildningar) [Hållbarhet](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/hållbarhet) [Base Erosion and Profit Shifting (BEPS)](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/base-erosion-and-profit-shifting-beps) [Fastigheter](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/fastigheter) [Covid-19](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/covid-19) [Corona](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/corona) [Pension](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/pension) [Bank och finans](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/bank-och-finans) [Brexit](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/brexit) [Digitalisering](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/digitalisering) [moms](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/moms) [AI](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/ai) [HR och Talent Management](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/hr-och-talent-management) [Tillväxt](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/tillväxt) [Juridik](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/juridik) [Strategi](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/strategi) [Äga företag](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/äga-företag) [Energi och råvaror](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/energi-och-råvaror) [Forskning och vetenskap](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/forskning-och-vetenskap) [Tull och punktskatter](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/tull-och-punktskatter) [Driva företag](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/driva-företag) [Effektivisering](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/effektivisering) [Moderaterna](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/moderaterna) [Niklas Wykman](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/niklas-wykman) [Private equity och M&A](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/private-equity-och-ma) [Regelverk](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/regelverk) [Startup](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/startup) [Styrelse](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/styrelse) [Trender](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/trender) [Val 2022](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/val-2022)

### Vad vill du ha hjälp med?

- [Våra tjänster](https://www.pwc.se/tjanster)
- [Revision](https://www.pwc.se/revision)
- [Skatterådgivning](https://www.pwc.se/skatt)
- [Digital Services](https://www.pwc.se/digital)
- [HR-rådgivning](https://www.pwc.se/hr)
- [Hållbar affärsutveckling](https://www.pwc.se/sv/hallbar-utveckling.html)
- [Legal](https://www.pwc.se/legal)

- [IPO / Börsintroduktion](https://www.pwc.se/ipo)
- [Finansiell rapportering](https://www.pwc.se/finansiellrapportering)
- [Corporate Finance](https://www.pwc.se/corporate-finance)
- [Consulting](https://www.pwc.se/consulting)
- [Riskhantering](https://www.pwc.se/riskhantering)
- [Cyber Security](https://www.pwc.se/cyber-security)
- [Utbildning](https://www.pwc.se/academy)

### Branscher

- [Branscher](https://www.pwc.se/branscher)
- [Bygg och anläggning](https://www.pwc.se/entreprenad)
- [Detaljhandel](https://www.pwc.se/detaljhandel)
- [Energi](https://www.pwc.se/energi)
- [Fastigheter](https://www.pwc.se/fastigheter)
- [Finansiell sektor](https://www.pwc.se/finansiellsektor)
- [Fordonsindustri](https://www.pwc.se/fordon)

- [Hälso- och sjukvård](https://www.pwc.se/sjukvard)
- [Ideell sektor](https://www.pwc.se/ideellsektor)
- [Offentlig sektor](https://www.pwc.se/offentligsektor)
- [Pharma och life sciences](https://www.pwc.se/lifesciences)
- [Skogs- och pappersindustri](https://www.pwc.se/skog)
- [Stålindustri och gruvnäring](https://www.pwc.se/stålindustri)
- [Telekom och teknologi](https://www.pwc.se/telekom)
- [Transport och logistik](https://www.pwc.se/transport)
- [Underhållning och media](https://www.pwc.se/media)
- [Verkstadsindustri](https://www.pwc.se/verkstad)

### Om PwC

- [Om oss](https://www.pwc.se/om)
- [Kontakta oss](https://www.pwc.se/kontakt)
- [Om PwC](https://www.pwc.se/om)
- [Pressrum](https://www.pwc.se/pressrum)
- [Våra kontor](https://www.pwc.se/kontor)
- [Karriär](https://www.pwc.se/sv/karriar.html)
- [Events](https://www.pwc.se/kalendarium)

© 2018 - 2026 PwC.

All rights reserved. PwC refers to the PwC network and/or one or more of its member firms, each of which is a separate legal entity. Please see [www.pwc.com/structure](https://www.pwc.com/structure) for further details.

- [Integritetspolicy](https://www.pwc.se/integritetspolicy)
- [Cookies](https://www.pwc.se/cookies)
- [Legal](https://www.pwc.se/sv/om-pwc/ansvarsfriskrivning.html)
- [Site provider](https://www.pwc.se/siteprovider)

```json
{
  "@context" : "https://schema.org",
  "@type" : "WebSite",
  "name" : "PwC",
  "potentialAction" : {
    "@type" : "SearchAction",
    "query-input" : "required name=search_term_string",
    "target" : "https://blogg.pwc.se/search?term={search_term_string}"
  },
  "url" : "https://blogg.pwc.se"
}
```

```json
{
  "@context" : "https://schema.org",
  "@type" : "WebPage",
  "name" : "Pelare II - Notifierings- och registreringskrav aktuella i flera länder",
  "url" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters/pelare-ii-notifieringskrav-lander"
}
```

```json
{
  "@context" : "https://schema.org",
  "@type" : "BlogPosting",
  "author" : {
    "@type" : "Person",
    "name" : "Jenny Eklund & Alexander Eskdahl",
    "url" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters/author/jenny-eklund-alexander-eskdahl"
  },
  "dateModified" : "2024-12-19T10:17:12+0000",
  "datePublished" : "2024-12-19T10:17:12+0000",
  "description" : "Flera l&auml;nder inf&ouml;r registreringskrav f&ouml;r Pelare II. Viktigt att h&aring;lla sig uppdaterad f&ouml;r att undvika sanktionsavgifter.",
  "headline" : "Pelare II - Notifierings- och registreringskrav aktuella i flera länder",
  "image" : "https://info.pwc.se/hubfs/GettyImages-1157907729_650.jpg",
  "keywords" : "Skatt och regelverk, Rekommenderad, Företagsbeskattning",
  "mainEntityOfPage" : {
    "@id" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters/pelare-ii-notifieringskrav-lander",
    "@type" : "WebPage"
  },
  "publisher" : {
    "@type" : "Organization",
    "name" : "PwC"
  }
}
```

```json
{
  "@context" : "https://schema.org",
  "@type" : "BreadcrumbList",
  "itemListElement" : [ {
    "@type" : "ListItem",
    "item" : "https://blogg.pwc.se",
    "name" : "Home",
    "position" : 1
  }, {
    "@type" : "ListItem",
    "item" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters",
    "name" : "Tax matters - Sveriges skatteblogg",
    "position" : 2
  }, {
    "@type" : "ListItem",
    "item" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters/pelare-ii-notifieringskrav-lander",
    "name" : "Pelare II - Notifierings- och registreringskrav aktuella i flera länder",
    "position" : 3
  } ]
}
```