---
title: Kan koncernbidrag lämnas innan avyttring?
description: Ett koncernbidrag som lämnas inför en extern avyttring av bolag innebär som huvudregel skatteflykt. Om motsvarande sker inför en intern omstrukturering bör dock koncernbidraget kunna lämnas förutsatt att koncernförhållandet består.
image: https://blogg.pwc.se/hs-fs/hub/315629/file-373354067.png
---

[![pwc-logo-1](https://blogg.pwc.se/hs-fs/hubfs/Imported%20sitepage%20images/pwc-logo-1.png?width=200&name=pwc-logo-1.png)](https://blogg.pwc.se/)

## Tax matters - Sveriges skatteblogg

[‹ Tillbaka till artiklarna](https://blogg.pwc.se/taxmatters)

11 oktober 2018 | [Företagsbeskattning](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/fretagsbeskattning)

# Kan koncernbidrag lämnas innan avyttring?

Kontakta [PwC](https://blogg.pwc.se/taxmatters/author/pwc)

Lästid: 3 min

![PwC-skatteradgivning-Group-outline_0005_orange](https://blogg.pwc.se/hs-fs/hub/315629/file-373354067.png?width=900&name=file-373354067.png)

Ett koncernbidrag som lämnas inför en extern avyttring av bolag innebär som huvudregel skatteflykt. Om motsvarande sker inför en intern omstrukturering bör dock koncernbidraget kunna lämnas förutsatt att koncernförhållandet består.

Högsta förvaltningsdomstolen (HFD) har i en dom den 4 oktober 2018 ansett att koncernbidrag kan lämnas mellan bolag trots att koncernbidragsrätten bryts året efter till följd av en intern omstrukturering.

I målet ägdes bolaget X av de två bolagen Z och Y med 33 procent respektive 67 procent. X ägde i sin tur 100 procent av aktierna i bolaget Å. En intern omstrukturering skulle göras i vilket bolag Z:s ägande i bolag X minskade till 9,9 procent och bolag Y:s ägande ökade till 90,1 procent. Samtidigt blev Z direktägare i bolag Å med 35 procent och X minskade sitt ägande i bolag Å till 65 procent.

I och med omstruktureringen upphörde koncernbidragsrätten mellan X och Å. Året innan omstruktureringen skulle del av underskotten i Å föras över till X genom ett koncernbidrag från X till Å. Underskotten överläts då bolaget Å inte skulle ha tillräckligt med egna vinster att nyttja underskotten efter omstruktureringen.

HFD hade att pröva ifall skatteflyktslagen var tillämplig på koncernbidraget. HFD har nämligen tidigare i tre avgöranden tillämpat skatteflyktslagen på förfaranden som inneburit att koncernbidragsreglerna använts för att flytta underskott mellan bolag inför en förestående extern överlåtelse av antingen det givande bolaget (RÅ 1989 ref. 31 och RÅ 2000 ref. 21 II) eller det mottagande (RÅ 2009 not. 201).

HFD anger att syftet med bestämmelserna om koncernbidrag är att skattebelastningen för en koncern inte ska bli större än den skulle ha blivit om verksamheten hade bedrivits av ett enda företag. Eftersom bolagen (X och Å) i aktuellt mål även efter omstruktureringen skulle ingå i samma koncern (X skulle efter omstruktureringen äga mer än 50 procent av rösterna i Å) kom HFD fram till att skatteflyktslagen inte var tillämplig. Avdrag för koncernbidraget medgavs därför.

### Kommentar

HFD:s avgörande är helt i linje med syftet med koncernbidragsreglerna och föga förvånande. Så länge som koncerntillhörigheten består bör därför koncernbidrag innan omstruktureringen kunna lämnas med avdragsrätt och skatteflyktslagen inte kunna tillämpas.

Vi vill påminna alla om att koncernbidrag som ges i nära anslutning till en extern avyttring kan träffas av skatteflyktslagen varför det är viktigt att resultatutjämning inom en koncern ses över löpande.

### Faktaruta

- [Högsta förvaltningsdomstolens dom, 4 oktober 2018, Mål nr 7238-17](https://blogg.pwc.se/hubfs/Tax_matters/Pdf-filer_Tax_matters/HFD_dom_4_okt_2018_7238_17.pdf)

[![Har du frågor om företagsbeskattning?](https://hubspot-no-cache-eu1-prod.s3.amazonaws.com/cta/default/315629/c81b81f5-267b-46ba-b8fc-9a3a38001790.png)](https://hubspot-cta-redirect-eu1-prod.s3.amazonaws.com/cta/redirect/315629/c81b81f5-267b-46ba-b8fc-9a3a38001790)

![PwC](https://blogg.pwc.se/hs-fs/hub/315629/file-2337440090.png)

### [PwC](https://blogg.pwc.se/taxmatters/author/pwc)

 PwC Sverige är marknadsledande inom revision och rådgivning med 2 700 medarbetare runt om i landet – vi finns där du finns! Vårt syfte är att skapa förtroende i samhället och lösa viktiga problem och våra värderingar genomsyrar allt vi gör.

## Prenumerera på Tax matters

Följ vår blogg och håll dig uppdaterad på det senaste inom skatt

[Ja, jag vill prenumerera på Tax matters](https://cloud.email.pwc.se/tm-hubspot)

## Kontakta en skatterådgivare

Är du intresserad av våra tjänster och vill komma i kontakt med oss på PwC?

[Kontakta oss](https://www.pwc.se/kontakt)

[Företagsbeskattning](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/fretagsbeskattning) [Rekommenderad](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/rekommenderad) [Moms, tull och punktskatter](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/moms-tull-och-punktskatter) [Fåmansföretag](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/fmansfretag) [Personbeskattning](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/personbeskattning) [Företagsbeskattning](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/företagsbeskattning) [Skatt och regelverk](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/skatt-och-regelverk) [Seminarier och utbildningar](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/seminarier-och-utbildningar) [Hållbarhet](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/hållbarhet) [Base Erosion and Profit Shifting (BEPS)](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/base-erosion-and-profit-shifting-beps) [Fastigheter](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/fastigheter) [Covid-19](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/covid-19) [Corona](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/corona) [Pension](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/pension) [Bank och finans](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/bank-och-finans) [Brexit](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/brexit) [Digitalisering](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/digitalisering) [moms](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/moms) [AI](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/ai) [HR och Talent Management](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/hr-och-talent-management) [Tillväxt](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/tillväxt) [Juridik](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/juridik) [Strategi](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/strategi) [Äga företag](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/äga-företag) [Energi och råvaror](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/energi-och-råvaror) [Forskning och vetenskap](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/forskning-och-vetenskap) [Tull och punktskatter](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/tull-och-punktskatter) [Driva företag](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/driva-företag) [Effektivisering](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/effektivisering) [Moderaterna](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/moderaterna) [Niklas Wykman](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/niklas-wykman) [Private equity och M&A](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/private-equity-och-ma) [Regelverk](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/regelverk) [Startup](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/startup) [Styrelse](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/styrelse) [Trender](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/trender) [Val 2022](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/val-2022)

### Vad vill du ha hjälp med?

- [Våra tjänster](https://www.pwc.se/tjanster)
- [Revision](https://www.pwc.se/revision)
- [Skatterådgivning](https://www.pwc.se/skatt)
- [Digital Services](https://www.pwc.se/digital)
- [HR-rådgivning](https://www.pwc.se/hr)
- [Hållbar affärsutveckling](https://www.pwc.se/sv/hallbar-utveckling.html)
- [Legal](https://www.pwc.se/legal)

- [IPO / Börsintroduktion](https://www.pwc.se/ipo)
- [Finansiell rapportering](https://www.pwc.se/finansiellrapportering)
- [Corporate Finance](https://www.pwc.se/corporate-finance)
- [Consulting](https://www.pwc.se/consulting)
- [Riskhantering](https://www.pwc.se/riskhantering)
- [Cyber Security](https://www.pwc.se/cyber-security)
- [Utbildning](https://www.pwc.se/academy)

### Branscher

- [Branscher](https://www.pwc.se/branscher)
- [Bygg och anläggning](https://www.pwc.se/entreprenad)
- [Detaljhandel](https://www.pwc.se/detaljhandel)
- [Energi](https://www.pwc.se/energi)
- [Fastigheter](https://www.pwc.se/fastigheter)
- [Finansiell sektor](https://www.pwc.se/finansiellsektor)
- [Fordonsindustri](https://www.pwc.se/fordon)

- [Hälso- och sjukvård](https://www.pwc.se/sjukvard)
- [Ideell sektor](https://www.pwc.se/ideellsektor)
- [Offentlig sektor](https://www.pwc.se/offentligsektor)
- [Pharma och life sciences](https://www.pwc.se/lifesciences)
- [Skogs- och pappersindustri](https://www.pwc.se/skog)
- [Stålindustri och gruvnäring](https://www.pwc.se/stålindustri)
- [Telekom och teknologi](https://www.pwc.se/telekom)
- [Transport och logistik](https://www.pwc.se/transport)
- [Underhållning och media](https://www.pwc.se/media)
- [Verkstadsindustri](https://www.pwc.se/verkstad)

### Om PwC

- [Om oss](https://www.pwc.se/om)
- [Kontakta oss](https://www.pwc.se/kontakt)
- [Om PwC](https://www.pwc.se/om)
- [Pressrum](https://www.pwc.se/pressrum)
- [Våra kontor](https://www.pwc.se/kontor)
- [Karriär](https://www.pwc.se/sv/karriar.html)
- [Events](https://www.pwc.se/kalendarium)

© 2018 - 2026 PwC.

All rights reserved. PwC refers to the PwC network and/or one or more of its member firms, each of which is a separate legal entity. Please see [www.pwc.com/structure](https://www.pwc.com/structure) for further details.

- [Integritetspolicy](https://www.pwc.se/integritetspolicy)
- [Cookies](https://www.pwc.se/cookies)
- [Legal](https://www.pwc.se/sv/om-pwc/ansvarsfriskrivning.html)
- [Site provider](https://www.pwc.se/siteprovider)

```json
{
  "@context" : "https://schema.org",
  "@type" : "WebSite",
  "name" : "PwC",
  "potentialAction" : {
    "@type" : "SearchAction",
    "query-input" : "required name=search_term_string",
    "target" : "https://blogg.pwc.se/search?term={search_term_string}"
  },
  "url" : "https://blogg.pwc.se"
}
```

```json
{
  "@context" : "https://schema.org",
  "@type" : "WebPage",
  "name" : "Kan koncernbidrag lämnas innan avyttring?",
  "url" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters/koncernbidrag-infor-avyttring"
}
```

```json
{
  "@context" : "https://schema.org",
  "@type" : "BlogPosting",
  "author" : {
    "@type" : "Person",
    "name" : "PwC",
    "url" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters/author/pwc"
  },
  "dateModified" : "2019-03-13T12:56:45+0000",
  "datePublished" : "2018-10-11T13:47:29+0000",
  "description" : "Ett koncernbidrag som l&auml;mnas inf&ouml;r en extern avyttring av bolag inneb&auml;r som huvudregel skatteflykt. Om motsvarande sker inf&ouml;r en intern omstrukturering b&ouml;r dock koncernbidraget kunna l&auml;mnas f&ouml;rutsatt att koncernf&ouml;rh&aring;llandet best&aring;r.",
  "headline" : "Kan koncernbidrag lämnas innan avyttring?",
  "image" : "https://info.pwc.se/hs-fs/hub/315629/file-373354067.png",
  "keywords" : "Företagsbeskattning",
  "mainEntityOfPage" : {
    "@id" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters/koncernbidrag-infor-avyttring",
    "@type" : "WebPage"
  },
  "publisher" : {
    "@type" : "Organization",
    "name" : "PwC"
  }
}
```

```json
{
  "@context" : "https://schema.org",
  "@type" : "BreadcrumbList",
  "itemListElement" : [ {
    "@type" : "ListItem",
    "item" : "https://blogg.pwc.se",
    "name" : "Home",
    "position" : 1
  }, {
    "@type" : "ListItem",
    "item" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters",
    "name" : "Tax matters - Sveriges skatteblogg",
    "position" : 2
  }, {
    "@type" : "ListItem",
    "item" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters/koncernbidrag-infor-avyttring",
    "name" : "Kan koncernbidrag lämnas innan avyttring?",
    "position" : 3
  } ]
}
```