---
title: Utrullningen av ett momssystem i Kina fortsätter – näst på tur är telekom
description: Den 30 april 2014 meddelade Kinas finansdepartement gemensamt med den kinesiska skattemyndigheten att tjänster inom telekomindustrin kommer att omfattas av det nya momssystemet som håller på att införas i Kina.
image: https://blogg.pwc.se/hs-fs/file-371032288-png/Tax_matters/Illustrationer_PwC/ikoner/PwC-skatteradgivning-Smartphone-2-solid_0005_orange.png
---

[![pwc-logo-1](https://blogg.pwc.se/hs-fs/hubfs/Imported%20sitepage%20images/pwc-logo-1.png?width=200&name=pwc-logo-1.png)](https://blogg.pwc.se/)

## Tax matters - Sveriges skatteblogg

[‹ Tillbaka till artiklarna](https://blogg.pwc.se/taxmatters)

14 maj 2014 | [Moms, tull och punktskatter](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/moms-tull-och-punktskatter)

# Utrullningen av ett momssystem i Kina fortsätter – näst på tur är telekom

Kontakta [Sara Lörenskog](https://blogg.pwc.se/taxmatters/author/sara-lorenskog)

Lästid: 2 min

![Utrullningen av ett momssystem i Kina fortsätter – näst på tur är telekom](https://blogg.pwc.se/hs-fs/file-371032288-png/Tax_matters/Illustrationer_PwC/ikoner/PwC-skatteradgivning-Smartphone-2-solid_0005_orange.png?width=900&name=PwC-skatteradgivning-Smartphone-2-solid_0005_orange.png)

![PwC-skatteradgivning-Smartphone-2-solid\_0005\_orange](https://blogg.pwc.se/hs-fs/file-371032288-png/Tax_matters/Illustrationer_PwC/ikoner/PwC-skatteradgivning-Smartphone-2-solid_0005_orange.png?width=89&name=PwC-skatteradgivning-Smartphone-2-solid_0005_orange.png)Den 30 april 2014 meddelade Kinas finansdepartement gemensamt med den kinesiska skattemyndigheten att tjänster inom telekomindustrin kommer att omfattas av det nya momssystemet som håller på att införas i Kina.

Med effekt från den 1 juni 2014 kommer telekomtjänster att beläggas med moms om 11 procent respektive 6 procent. Telefonsamtal och bredband klassificeras som generella teletjänster och kommer att få en momssats på 11 procent. Andra momspliktiga tjänster såsom sms och datatrafik kommer att få en momssats på 6 procent. Teletjänster som tillhandahålls av företag som är etablerade i Kina till utländska kunder kommer däremot att undantas från kinesisk moms.

Införandet av ett momssystem är tänkt att ersätta den ”business tax” som idag tillämpas. Implementeringen går under namnet B2V Pilot Programme (Business tax to value added tax) och ses som den största och mest betydelsefulla finansiella och skattemässiga reformen i Kina idag.

Reformen introducerades i Shanghai i januari 2012 och utökades till att omfatta hela nationen i augusti 2013. Reformen som hittills varit ett pilotprojekt har tidigare omfattat tjänster inom exempelvis transport, logistik och tekniska informationstjänster. Momssatsen ligger i dagsläget mellan 6 och 17 procent beroende på typ av tjänst.

Den kinesiska skattemyndigheten planerar i nuläget att utöka momsplikten till att även omfatta exempelvis byggtjänster, tjänster på fastighetsområdet, finansiella tjänster och catering. I mars 2014 uttalade sig det kinesiska finansdepartementet om att de har för avsikt att utöka reformen till att omfatta alla tjänsteområden till år 2015.

Erfarenheter från pilotprojektet visar att bolagen efter en första infasningsperiod påverkas positivt av övergången till ett momssystem. Enligt den kinesiska skattemyndigheten har den nya momsreformen hittills omfattat knappt 3 miljoner företag och besparat dessa över 25,8 miljarder EUR.

Momsreformen innebär flera besparingsmöjligheter för multinationella företag med verksamhet i Kina. Fler artiklar om lanseringen av reformen kommer att presenteras på vår blogg [China matters](https://blogg.pwc.se/chinamatters).

Sara Lörenskog, PwC Sverige och Long Ma, PwC Kina

### Faktaruta

- [China matters - Kina tillåter marknadspriser inom telekom, 2014-05-14](https://blogg.pwc.se/chinamatters/kina-till%C3%A5ter-marknadspriser-inom-telekom)

![Sara Lörenskog](https://blogg.pwc.se/hubfs/sara_lorenskog.jpg)

### [Sara Lörenskog](https://blogg.pwc.se/taxmatters/author/sara-lorenskog)

 Sara Lörenskog arbetar med momsrådgivning på avdelningen för indirekta skatter på PwC:s kontor i Stockholm. Sara jobbar i huvudsak med rådgivning till internationellt verksamma företag bland annat i samband omstruktureringar och internationell handel.

Kontakt: 010-213 35 56, [sara.lorenskog@pwc.com](mailto:sara.lorenskog@pwc.com)

## Prenumerera på Tax matters

Följ vår blogg och håll dig uppdaterad på det senaste inom skatt

[Ja, jag vill prenumerera på Tax matters](https://cloud.email.pwc.se/tm-hubspot)

## Kontakta en skatterådgivare

Är du intresserad av våra tjänster och vill komma i kontakt med oss på PwC?

[Kontakta oss](https://www.pwc.se/kontakt)

[Företagsbeskattning](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/fretagsbeskattning) [Rekommenderad](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/rekommenderad) [Moms, tull och punktskatter](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/moms-tull-och-punktskatter) [Fåmansföretag](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/fmansfretag) [Personbeskattning](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/personbeskattning) [Skatt och regelverk](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/skatt-och-regelverk) [Företagsbeskattning](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/företagsbeskattning) [Seminarier och utbildningar](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/seminarier-och-utbildningar) [Hållbarhet](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/hållbarhet) [Base Erosion and Profit Shifting (BEPS)](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/base-erosion-and-profit-shifting-beps) [Fastigheter](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/fastigheter) [Covid-19](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/covid-19) [Corona](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/corona) [Pension](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/pension) [Bank och finans](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/bank-och-finans) [Brexit](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/brexit) [Digitalisering](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/digitalisering) [moms](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/moms) [AI](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/ai) [HR och Talent Management](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/hr-och-talent-management) [Tillväxt](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/tillväxt) [Juridik](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/juridik) [Strategi](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/strategi) [Äga företag](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/äga-företag) [Energi och råvaror](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/energi-och-råvaror) [Forskning och vetenskap](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/forskning-och-vetenskap) [Tull och punktskatter](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/tull-och-punktskatter) [Driva företag](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/driva-företag) [Effektivisering](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/effektivisering) [Moderaterna](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/moderaterna) [Niklas Wykman](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/niklas-wykman) [Private equity och M&A](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/private-equity-och-ma) [Regelverk](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/regelverk) [Startup](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/startup) [Styrelse](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/styrelse) [Trender](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/trender) [Val 2022](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/val-2022)

### Vad vill du ha hjälp med?

- [Våra tjänster](https://www.pwc.se/tjanster)
- [Revision](https://www.pwc.se/revision)
- [Skatterådgivning](https://www.pwc.se/skatt)
- [Digital Services](https://www.pwc.se/digital)
- [HR-rådgivning](https://www.pwc.se/hr)
- [Hållbar affärsutveckling](https://www.pwc.se/sv/hallbar-utveckling.html)
- [Legal](https://www.pwc.se/legal)

- [IPO / Börsintroduktion](https://www.pwc.se/ipo)
- [Finansiell rapportering](https://www.pwc.se/finansiellrapportering)
- [Corporate Finance](https://www.pwc.se/corporate-finance)
- [Consulting](https://www.pwc.se/consulting)
- [Riskhantering](https://www.pwc.se/riskhantering)
- [Cyber Security](https://www.pwc.se/cyber-security)
- [Utbildning](https://www.pwc.se/academy)

### Branscher

- [Branscher](https://www.pwc.se/branscher)
- [Bygg och anläggning](https://www.pwc.se/entreprenad)
- [Detaljhandel](https://www.pwc.se/detaljhandel)
- [Energi](https://www.pwc.se/energi)
- [Fastigheter](https://www.pwc.se/fastigheter)
- [Finansiell sektor](https://www.pwc.se/finansiellsektor)
- [Fordonsindustri](https://www.pwc.se/fordon)

- [Hälso- och sjukvård](https://www.pwc.se/sjukvard)
- [Ideell sektor](https://www.pwc.se/ideellsektor)
- [Offentlig sektor](https://www.pwc.se/offentligsektor)
- [Pharma och life sciences](https://www.pwc.se/lifesciences)
- [Skogs- och pappersindustri](https://www.pwc.se/skog)
- [Stålindustri och gruvnäring](https://www.pwc.se/stålindustri)
- [Telekom och teknologi](https://www.pwc.se/telekom)
- [Transport och logistik](https://www.pwc.se/transport)
- [Underhållning och media](https://www.pwc.se/media)
- [Verkstadsindustri](https://www.pwc.se/verkstad)

### Om PwC

- [Om oss](https://www.pwc.se/om)
- [Kontakta oss](https://www.pwc.se/kontakt)
- [Om PwC](https://www.pwc.se/om)
- [Pressrum](https://www.pwc.se/pressrum)
- [Våra kontor](https://www.pwc.se/kontor)
- [Karriär](https://www.pwc.se/sv/karriar.html)
- [Events](https://www.pwc.se/kalendarium)

© 2018 - 2026 PwC.

All rights reserved. PwC refers to the PwC network and/or one or more of its member firms, each of which is a separate legal entity. Please see [www.pwc.com/structure](https://www.pwc.com/structure) for further details.

- [Integritetspolicy](https://www.pwc.se/integritetspolicy)
- [Cookies](https://www.pwc.se/cookies)
- [Legal](https://www.pwc.se/sv/om-pwc/ansvarsfriskrivning.html)
- [Site provider](https://www.pwc.se/siteprovider)

```json
{
  "@context" : "https://schema.org",
  "@type" : "WebSite",
  "name" : "PwC",
  "potentialAction" : {
    "@type" : "SearchAction",
    "query-input" : "required name=search_term_string",
    "target" : "https://blogg.pwc.se/search?term={search_term_string}"
  },
  "url" : "https://blogg.pwc.se"
}
```

```json
{
  "@context" : "https://schema.org",
  "@type" : "WebPage",
  "name" : "Utrullningen av ett momssystem i Kina fortsätter – näst på tur är telekom",
  "url" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters/utrullningen-av-ett-momssystem-i-kina-fortsatter-nast-på-tur-ar-telekom"
}
```

```json
{
  "@context" : "https://schema.org",
  "@type" : "BlogPosting",
  "author" : {
    "@type" : "Person",
    "name" : "Sara Lörenskog",
    "url" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters/author/sara-lorenskog"
  },
  "dateModified" : "2014-05-14T11:44:12+0000",
  "datePublished" : "2014-05-14T11:44:10+0000",
  "description" : "Den 30 april 2014 meddelade Kinas finansdepartement gemensamt med den kinesiska skattemyndigheten att tj&auml;nster inom telekomindustrin kommer att omfattas av det nya momssystemet som h&aring;ller p&aring; att inf&ouml;ras i Kina.",
  "headline" : "Utrullningen av ett momssystem i Kina fortsätter – näst på tur är telekom",
  "image" : "http://cdn2.hubspot.net/hub/315629/file-371032288-png/Tax_matters/Illustrationer_PwC/ikoner/PwC-skatteradgivning-Smartphone-2-solid_0005_orange.png",
  "keywords" : "Moms, tull och punktskatter",
  "mainEntityOfPage" : {
    "@id" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters/utrullningen-av-ett-momssystem-i-kina-fortsatter-nast-på-tur-ar-telekom",
    "@type" : "WebPage"
  },
  "publisher" : {
    "@type" : "Organization",
    "name" : "PwC"
  }
}
```

```json
{
  "@context" : "https://schema.org",
  "@type" : "BreadcrumbList",
  "itemListElement" : [ {
    "@type" : "ListItem",
    "item" : "https://blogg.pwc.se",
    "name" : "Home",
    "position" : 1
  }, {
    "@type" : "ListItem",
    "item" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters",
    "name" : "Tax matters - Sveriges skatteblogg",
    "position" : 2
  }, {
    "@type" : "ListItem",
    "item" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters/utrullningen-av-ett-momssystem-i-kina-fortsatter-nast-på-tur-ar-telekom",
    "name" : "Utrullningen av ett momssystem i Kina fortsätter – näst på tur är telekom",
    "position" : 3
  } ]
}
```