---
title: Samsyn om ändringar i 3:12-reglerna, men vissa förtydliganden kvarstår
description: Läs vår sammanfattning av inkomna remissvar avseende utredningen “Förenkla och förbättra!” (SOU 2024:36) i vilken nya 3:12-regler föreslås.
image: https://blogg.pwc.se/hubfs/ung-kvinna-med-laptop-1317678648%20(1)_650-1.png
---

[![pwc-logo-1](https://blogg.pwc.se/hs-fs/hubfs/Imported%20sitepage%20images/pwc-logo-1.png?width=200&name=pwc-logo-1.png)](https://blogg.pwc.se/)

## Tax matters - Sveriges skatteblogg

[‹ Tillbaka till artiklarna](https://blogg.pwc.se/taxmatters)

28 oktober 2024 | [Fåmansföretag](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/fmansfretag) [, Skatt och regelverk](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/skatt-och-regelverk) [, Rekommenderad](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/rekommenderad)

# Samsyn om ändringar i 3:12-reglerna, men vissa förtydliganden kvarstår

Kontakta [Annika Svanfeldt & Oscar Warglo](https://blogg.pwc.se/taxmatters/author/annika-svanfeldt-oscar-warglo)

Lästid: 4 min

![Kvinna med laptop](https://blogg.pwc.se/hs-fs/hubfs/ung-kvinna-med-laptop-1317678648%20(1)_650-1.png?width=900&name=ung-kvinna-med-laptop-1317678648%20(1)_650-1.png)

Den 18 oktober var sista dag att lämna in remissvar avseende utredningen “Förenkla och förbättra!” (SOU 2024:36) i vilken nya 3:12-regler föreslås. Ett fyrtiotal remisser har lämnats in och nedan följer en sammanfattning av de synpunkter som har inkommit.

## Bakgrund

3:12-reglerna styr beskattningen av utdelningar och kapitalvinster för delägare i fåmansföretag. Utredningen syftar till att förenkla dessa regler och minska den administrativa bördan för företag. Förslagen inkluderar bland annat slopande av kapitalandels- och löneuttagskraven, höjning av förenklingsregeln och harmonisering av takbelopp för utdelningar, se följande artikel.

Läs också: [3:12-utredningen har kommit med sitt förslag](https://blogg.pwc.se/taxmatters/312-utredningen)

## Positiv inställning till förenklingar

En tydlig trend i remissvaren är en generell positiv inställning till förenklingar av 3:12-reglerna. Många remissinstanser, inklusive Skatteverket, FAR (Föreningen Auktoriserade Revisorer) och NSD (Näringslivets skattedelegation, där bland annat Svenskt Näringsliv och Stockholms Handelskammare ingår), välkomnar förslagen som syftar till att minska den administrativa bördan för företag och göra regelverket mer lättillgängligt. Man är särskilt positiv till slopandet av löneuttagskravet och kapitalandelskravet (den så kallade 4-procentspärren) samt förslaget om gemensamt takbelopp för utdelningar och kapitalvinst.

Trots den positiva inställningen till förenklingar, finns det en utbredd uppfattning om att vissa delar av förslagen behöver förtydligas. Många påpekar att kvalifikationsbestämmelserna och utomståenderegeln är områden som kräver ytterligare klargöranden för att säkerställa rättssäkerhet och förutsebarhet för skattskyldiga delägare i fåmansföretag.

Flera remissinstanser, inklusive Uppsala universitet och Konjunkturinstitutet, uttrycker oro över att de föreslagna ändringarna med bland annat höjt basbelopp och slopat löneuttagskrav kan leda till ökad inkomstomvandling, där arbetsinkomster omvandlas till kapitalinkomster för att undvika högre beskattning. Detta kan undergräva regelverkets grundläggande syfte och leda till minskade skatteintäkter. 

Många remissinstanser föreslår justeringar av de föreslagna reglerna för att bättre uppnå målen med utredningen. Vissa föreslår till exempel att grundbeloppet höjs från 4 till 5 inkomstbasbelopp (IBB) medan andra vill sänka beloppet och att löneavdraget om 8 IBB ska sänkas alternativt beräknas gemensamt för familjeägda företag. FAR föreslår att styrelsearvoden ska kunna ingå i löneunderlaget och Skatteverket betonar behovet av att klargöra tidpunkten för gemensam beräkning av lönebaserat utrymme för makar.

Vissa remissinstanser är kritiska till specifika förslag i utredningen. FAR, NSD, Almega och SVCA (Svenska riskkapitalföreningen) är kritiska till införandet av särskilda regler för beräkning av löneunderlag i dotterföretag som finansierats genom tillskott och FAR föreslår att dessa frågor behandlas i den separata utredning om beskattning av carried interest.

Läs också: [Nytt förhandsbesked om carried interest](https://blogg.pwc.se/taxmatters/forhandsbesked-carried-interest)

## Sammanfattning

Sammanfattningsvis är remissinstanserna generellt positiva till utredningens ambition att förenkla och förbättra 3:12-reglerna. Det finns dock en utbredd uppfattning om att vissa delar av förslagen behöver förtydligas och justeras för att säkerställa rättssäkerhet och förutsebarhet. Oro över ökad inkomstomvandling och kritik mot specifika förslag är också återkommande teman i remissvaren. Det är tydligt att en balans måste hittas mellan förenkling och att upprätthålla regelverkets grundläggande syfte att motverka inkomstomvandling.

Nu återstår att se om regeringen avser att återkomma med en proposition med ett skarpt lagförslag samt slutlig utformning på detta. Baserat på remissvaren och de kommentarer som lämnades från politiskt håll i samband med att utredningen publicerades i juni verkar det råda samsyn att 3:12-reglerna behöver justeras. Enligt förslaget ska reglerna träda ikraft den 1 januari 2026.   
[![Har du frågor om skatt? Kontakta oss](https://hubspot-no-cache-eu1-prod.s3.amazonaws.com/cta/default/315629/c563a829-46c5-4119-83fe-53e84650fb4f.png)](https://hubspot-cta-redirect-eu1-prod.s3.amazonaws.com/cta/redirect/315629/c563a829-46c5-4119-83fe-53e84650fb4f)

![Annika Svanfeldt & Oscar Warglo](https://blogg.pwc.se/hubfs/Annika_Oscar.jpg)

### [Annika Svanfeldt & Oscar Warglo](https://blogg.pwc.se/taxmatters/author/annika-svanfeldt-oscar-warglo)

 Annika Svanfeldt och Oscar Warglo arbetar som skatterådgivare för entreprenörer och deras bolag på PwC:s kontor i Stockholm.

Annika: 010-212 48 04, [annika.svanfeldt@pwc.com](mailto:annika.svanfeldt@pwc.com)   
 Oscar: 010-213 32 40, [oscar.warglo@pwc.com](mailto:oscar.warglo@pwc.com)

## Prenumerera på Tax matters

Följ vår blogg och håll dig uppdaterad på det senaste inom skatt

[Ja, jag vill prenumerera på Tax matters](https://cloud.email.pwc.se/tm-hubspot)

## Kontakta en skatterådgivare

Är du intresserad av våra tjänster och vill komma i kontakt med oss på PwC?

[Kontakta oss](https://www.pwc.se/kontakt)

[Företagsbeskattning](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/fretagsbeskattning) [Rekommenderad](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/rekommenderad) [Moms, tull och punktskatter](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/moms-tull-och-punktskatter) [Fåmansföretag](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/fmansfretag) [Personbeskattning](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/personbeskattning) [Skatt och regelverk](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/skatt-och-regelverk) [Företagsbeskattning](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/företagsbeskattning) [Seminarier och utbildningar](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/seminarier-och-utbildningar) [Hållbarhet](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/hållbarhet) [Base Erosion and Profit Shifting (BEPS)](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/base-erosion-and-profit-shifting-beps) [Fastigheter](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/fastigheter) [Covid-19](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/covid-19) [Corona](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/corona) [Pension](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/pension) [Bank och finans](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/bank-och-finans) [Brexit](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/brexit) [Digitalisering](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/digitalisering) [moms](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/moms) [AI](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/ai) [HR och Talent Management](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/hr-och-talent-management) [Tillväxt](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/tillväxt) [Juridik](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/juridik) [Strategi](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/strategi) [Äga företag](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/äga-företag) [Energi och råvaror](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/energi-och-råvaror) [Forskning och vetenskap](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/forskning-och-vetenskap) [Tull och punktskatter](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/tull-och-punktskatter) [Driva företag](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/driva-företag) [Effektivisering](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/effektivisering) [Moderaterna](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/moderaterna) [Niklas Wykman](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/niklas-wykman) [Private equity och M&A](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/private-equity-och-ma) [Regelverk](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/regelverk) [Startup](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/startup) [Styrelse](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/styrelse) [Trender](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/trender) [Val 2022](https://blogg.pwc.se/taxmatters/topic/val-2022)

### Vad vill du ha hjälp med?

- [Våra tjänster](https://www.pwc.se/tjanster)
- [Revision](https://www.pwc.se/revision)
- [Skatterådgivning](https://www.pwc.se/skatt)
- [Digital Services](https://www.pwc.se/digital)
- [HR-rådgivning](https://www.pwc.se/hr)
- [Hållbar affärsutveckling](https://www.pwc.se/sv/hallbar-utveckling.html)
- [Legal](https://www.pwc.se/legal)

- [IPO / Börsintroduktion](https://www.pwc.se/ipo)
- [Finansiell rapportering](https://www.pwc.se/finansiellrapportering)
- [Corporate Finance](https://www.pwc.se/corporate-finance)
- [Consulting](https://www.pwc.se/consulting)
- [Riskhantering](https://www.pwc.se/riskhantering)
- [Cyber Security](https://www.pwc.se/cyber-security)
- [Utbildning](https://www.pwc.se/academy)

### Branscher

- [Branscher](https://www.pwc.se/branscher)
- [Bygg och anläggning](https://www.pwc.se/entreprenad)
- [Detaljhandel](https://www.pwc.se/detaljhandel)
- [Energi](https://www.pwc.se/energi)
- [Fastigheter](https://www.pwc.se/fastigheter)
- [Finansiell sektor](https://www.pwc.se/finansiellsektor)
- [Fordonsindustri](https://www.pwc.se/fordon)

- [Hälso- och sjukvård](https://www.pwc.se/sjukvard)
- [Ideell sektor](https://www.pwc.se/ideellsektor)
- [Offentlig sektor](https://www.pwc.se/offentligsektor)
- [Pharma och life sciences](https://www.pwc.se/lifesciences)
- [Skogs- och pappersindustri](https://www.pwc.se/skog)
- [Stålindustri och gruvnäring](https://www.pwc.se/stålindustri)
- [Telekom och teknologi](https://www.pwc.se/telekom)
- [Transport och logistik](https://www.pwc.se/transport)
- [Underhållning och media](https://www.pwc.se/media)
- [Verkstadsindustri](https://www.pwc.se/verkstad)

### Om PwC

- [Om oss](https://www.pwc.se/om)
- [Kontakta oss](https://www.pwc.se/kontakt)
- [Om PwC](https://www.pwc.se/om)
- [Pressrum](https://www.pwc.se/pressrum)
- [Våra kontor](https://www.pwc.se/kontor)
- [Karriär](https://www.pwc.se/sv/karriar.html)
- [Events](https://www.pwc.se/kalendarium)

© 2018 - 2026 PwC.

All rights reserved. PwC refers to the PwC network and/or one or more of its member firms, each of which is a separate legal entity. Please see [www.pwc.com/structure](https://www.pwc.com/structure) for further details.

- [Integritetspolicy](https://www.pwc.se/integritetspolicy)
- [Cookies](https://www.pwc.se/cookies)
- [Legal](https://www.pwc.se/sv/om-pwc/ansvarsfriskrivning.html)
- [Site provider](https://www.pwc.se/siteprovider)

```json
{
  "@context" : "https://schema.org",
  "@type" : "WebSite",
  "name" : "PwC",
  "potentialAction" : {
    "@type" : "SearchAction",
    "query-input" : "required name=search_term_string",
    "target" : "https://blogg.pwc.se/search?term={search_term_string}"
  },
  "url" : "https://blogg.pwc.se"
}
```

```json
{
  "@context" : "https://schema.org",
  "@type" : "WebPage",
  "name" : "Samsyn om ändringar i 3:12-reglerna, men vissa förtydliganden kvarstår",
  "url" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters/remissvar-312-reglerna"
}
```

```json
{
  "@context" : "https://schema.org",
  "@type" : "BlogPosting",
  "author" : {
    "@type" : "Person",
    "name" : "Annika Svanfeldt & Oscar Warglo",
    "url" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters/author/annika-svanfeldt-oscar-warglo"
  },
  "dateModified" : "2024-10-28T15:59:23+0000",
  "datePublished" : "2024-10-28T15:59:23+0000",
  "description" : "L&auml;s v&aring;r sammanfattning av inkomna remissvar avseende utredningen &ldquo;F&ouml;renkla och f&ouml;rb&auml;ttra!&rdquo; (SOU 2024:36) i vilken nya 3:12-regler f&ouml;resl&aring;s. ",
  "headline" : "Samsyn om ändringar i 3:12-reglerna, men vissa förtydliganden kvarstår",
  "image" : "https://info.pwc.se/hubfs/ung-kvinna-med-laptop-1317678648%20%281%29_650-1.png",
  "keywords" : "Fåmansföretag, Skatt och regelverk, Rekommenderad",
  "mainEntityOfPage" : {
    "@id" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters/remissvar-312-reglerna",
    "@type" : "WebPage"
  },
  "publisher" : {
    "@type" : "Organization",
    "name" : "PwC"
  }
}
```

```json
{
  "@context" : "https://schema.org",
  "@type" : "BreadcrumbList",
  "itemListElement" : [ {
    "@type" : "ListItem",
    "item" : "https://blogg.pwc.se",
    "name" : "Home",
    "position" : 1
  }, {
    "@type" : "ListItem",
    "item" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters",
    "name" : "Tax matters - Sveriges skatteblogg",
    "position" : 2
  }, {
    "@type" : "ListItem",
    "item" : "https://blogg.pwc.se/taxmatters/remissvar-312-reglerna",
    "name" : "Samsyn om ändringar i 3:12-reglerna, men vissa förtydliganden kvarstår",
    "position" : 3
  } ]
}
```