Nya lagar, regler och skatter 2026
‹ Tillbaka till artiklarna
Efter årsskiftet trädde nya lagar i kraft och nya basbelopp börjar gälla. Här presenteras ett urval av de nya lagarna och reglerna som påverkar företag med start den 1 januari 2026.
Prisbasbeloppet speglar den allmänna prisutvecklingen och fastställs årligen av regeringen. Då inflationen har fortsatt minska i Sverige blir uppräkningen av prisbasbeloppet för 2026 lägre än för de senaste två åren. Prisbasbeloppet används bland annat inom socialförsäkringen, inom skattesystemet samt för att fastställa kostförmån och traktamente.
Inkomstbasbeloppet utgår från inkomstutvecklingen och används bland annat som gräns och intjänandetak för allmän pension och inom 3:12-regelverket.
Basbelopp 2026
- Prisbasbelopp: 59 200 kronor
- Förhöjt prisbasbelopp: 60 500 kronor
- Inkomstbasbelopp: 83 400 kronor
Urval av nya lagar från den 1 januari 2026
- Sänkt elskatt
Elskatten sänktes den 1 januari till 9,875 öre (inklusive moms) för hushåll och företag med 9,875 öre. - Nya skatteregler för delägare i fåmansföretag
De nya skattereglerna innebär bland annat att förenklingsregeln och huvudregeln slås ihop vad gäller beräkning av gränsbelopp. Gränsbeloppet består framöver av ett grundbelopp motsvarande fyra inkomstbasbelopp fördelat på andelarna i företaget, ett lönebaserat utrymme samt ränta på omkostnadsbelopp över 100 000 kronor.
Löneuttags- och kapitalandelskravet tas bort och ersätts med ett schablonavdrag på åtta inkomstbasbelopp.
Läs också: Nya 3:12-regler träder i kraft 1 januari 2026
- Avdrag för rotarbete är åter 30 procent
Den 1 januari 2026 gäller åter de tidigare reglerna om att man kan få göra rotavdrag med 30 procent av arbetskostnaden. - Uppdatering K2- K3-regelverken
Från och med räkenskapsår som påbörjas efter 31 december 2025 ska fler företag tillämpa K3 i stället för K2. Det gäller bland annat bostadsrättsföreningar (oavsett storlek) och företag som har eller under räkenskapsåret har haft en eller flera filialer i utlandet. - Ansök om Växa-stöd
För företag som uppfyller villkoren för växa-stöd ska från och med redovisningsperioden januari 2026 ansöka om återbetalning av arbetsgivaravgifterna. Du ansöker i en e-tjänst hos Skatteverket som öppnar 20 januari. - Har ditt företag rätt SNI-kod?
Den 8 december 2025 kom de nya svenska SNI-koderna som är anpassade till senaste versionen av den europeiska näringsgrensstandarden (NACE). Läs mer och vid behov ändra så att ditt företag har rätt kod.
- Skattereduktion för gåvor
Juridiska personer som skänker penninggåva till godkänd ideell verksamhet kan få skattereduktion. Gåvans värde ska vara minst 2 000 kronor vid samma tillfälle. Maximalt kan man få skattereduktion för ett underlag på 800 000 per kalenderår.
Läs också: Skattefria gåvor till ideell verksamhet - ny möjlighet för företag - Arbetsgivaravgifterna för unga
Mellan den 1 april 2026 och den 30 september 2027 så sänks arbetsgivaravgiften för anställda som vid årets ingång har fyllt 18 men inte 23 år. Konkret innebär det en minskning med en tredjedel, eller upp till 2 700 kronor per månad och anställd. - Skärpta identifieringskrav vid beställning av ID06 för bygg- och anläggningsarbetare
En stark säkerhet, trygghet och tillit är avgörande för branschen. Från den 28 januari behöver därför beställare av ett ID06-kort identifiera sig och godkänna beställningen med pass eller nationellt ID-kort.
Läs om fler nya lagar i: Budgetpropositionen för 2026 - så här ser skatteförslagen ut
Tips! Boka in Skattedagen 2026
Så här i början av året kan det vara en god idé att boka in PwC:s årliga event Skattedagen som hålls den 25 mars. Håll utkik här efter inbjudan och se fler av våra kommande event.
Frida Wengbrand
Frida Wengbrand arbetar på PwC:s kontor i Jönköping med revision och rådgivning till entreprenörs-, familje- och ägarledda bolag.
Kontakt: 010-212 52 39,
frida.wengbrand@pwc.com
Annika Svanfeldt
Annika Svanfeldt jobbar på PwC:s kontor i Stockholm som skatterådgivare för entreprenörer och deras bolag.
Kontakt: 010-212 48 04,
annika.svanfeldt@pwc.com

Lämna en kommentar