<img height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=959086704153666&amp;ev=PageView&amp;noscript=1">
pwc-logo-1

Företagarbloggen - För dig som äger och driver företag

‹ Tillbaka till artiklarna
28 november 2016 Starta företag

Faktureringsmetoden eller kontantmetoden – så väljer du rätt!

Lästid: 3 min
Faktureringsmetoden eller kontantmetoden – så väljer du rätt!

Att välja bokföringsmetod är inte krångligt – du utgår helt enkelt från hur ditt företag ser ut. Här förklarar vi hur du ska tänka!

När jag träffar företag som är i startgroparna får jag ofta frågan om vilken bokföringsmetod de ska använda och vad skillnaden är. Egentligen är det enkelt: Utgångspunkten i ditt val av metod avgörs av vad för typ av företag du driver och hur stor omsättningen är.

Läs också: 5 vanliga fällor för dig som är nyföretagare

Faktureringsmetoden

Denna metod innebär att du bokför varje kund och leverantörsfaktura två gånger. Första gången blir när du får fakturan – den bokförs då på fakturadatumet. Nästa gång du bokför fakturan är när den blir betald. I denna metod använder man sig vanligtvis av reskontror som är en sidordnad bokföring där man håller koll på sina kunder och leverantörsfakturor. Tänk på att du inte kan byta tillbaka till kontantmetoden om du en gång valt faktureringsmetoden.

Fördelar med faktureringsmetoden

  • Du får en bättre överblick över bolagets ekonomiska ställning under året.
  • Du får en god överblick över obetalda fakturor.
  • Du kan använda dig av fakturaskanning och hänga med i digitaliseringen.

Läs också: Budget och prognos – vad är skillnaden? 

Kontantmetoden eller bokslutsmetoden

Denna metod är något enklare och används av bolag som har en nettoomsättning på max 3 miljoner kronor per år. Här bokför du både kund och leverantörsfakturor när du får betalt respektive betalar fakturorna. I årsbokslutet behöver du dock ta hänsyn till fakturorna, precis som i faktureringsmetoden, för att få intäkter och kostnader bokförda under rätt år.

Fördelar med kontantmetoden

  • Enklare att förstå.
  • Du har ett moment mindre att bokföra.

Läs också: 4 krångliga ord i bokföringen – och förklaringen

Snabbtestet – vilken metod passar dig?

  1. Tror du att ditt bolag kommer ha nettoomsättning på mer 3 miljoner kronor?
    Ja (du har inget val, du måste välja faktureringsmetoden).
    Nej (nästa fråga).
  2. Vill du hänga med i digitaliseringen och använda dig av digitala leverantörsfakturor?
    Ja (välj faktureringsmetoden eller kontantmetoden).
    Nej det verkar onödigt (nästa fråga).
  3. Vill du få ett så rättvisande resultat som möjligt varje månad?
    Ja (välj faktureringsmetoden).
    Nej det spelar ingen roll eftersom jag har en liten omsättning (välj kontantmetoden).

Se hur vi hjälper entreprenörer

Företagarbloggen

Företagarbloggen

Har du frågor om redovisning eller lönehantering? PwC har valt att sälja affärsområdet för dessa tjänster och istället fokusera på revision och affärsrådgivning.

Prenumerera på bloggen

Följ vår blogg och få insikter som driver tillväxt

Om du inte får fram något formulär via knappen ovan, Klicka här!

Vill du veta mer?

Är du intresserad av våra tjänster och vill komma i kontakt med oss på PwC?