<img height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=959086704153666&amp;ev=PageView&amp;noscript=1">
pwc-logo-1

Företagarbloggen - För dig som äger och driver företag

‹ Tillbaka till artiklarna

”Höga arbetsgivaravgifter är en utmaning för oss”

Kontakta PwC
Lästid: 1 min
”Höga arbetsgivaravgifter är en utmaning för oss”

hundspann.png

Företagare med skiftande säsonger har många utmaningar att möta, framför allt när det gäller anställningar. Möt Ludwig Lind, vd och ägare för Fjälläventyr, företaget där hundarna tar täten.

Få företagare har ett gäng glada draghundar som arbetskamrater – men på Fjälläventyr i Sälen leder starka, fyrbenta kompisar verksamheten. Vd:n och ägaren Ludwig Lund har kört hundspann sedan 1988 och tog över Fjälläventyr 2002. I dag är utmaningen att hitta en väg till ett företagande som är mindre säsongsberoende.   

– Min vision är att Fjälläventyr har en stabil omsättning året om, med både äventyr och försäljning av kläder och utrustning till det, på årsbasis. Den stora utmaningen i dag är höga arbetsgivaravgifter och möjligheten att rekrytera på helår, säger Ludwig Lind.

Har du en fråga om affärsutveckling? Ställ den här! 

PwC

PwC

PwC Sverige är marknadsledande inom revision och rådgivning med 2 700 medarbetare runt om i landet – vi finns där du finns! Vårt syfte är att skapa förtroende i samhället och lösa viktiga problem och våra värderingar genomsyrar allt vi gör.

Prenumerera på bloggen

Följ vår blogg och få insikter som driver tillväxt

Om du inte får fram något formulär via knappen ovan, Klicka här!

Vill du veta mer?

Är du intresserad av våra tjänster och vill komma i kontakt med oss på PwC?