USA:s högsta domstol stoppar Trumps tullar – följder för global handel
‹ Tillbaka till artiklarna
I fredags den 20 februari 2026, kom USA:s högsta domstol med ett avgörande som får stor påverkan på den globala handeln. Med röstsiffrorna 6–3 slog domstolen fast att president Trumps omfattande tullar – införda genom International Emergency Economic Powers Act (IEEPA) strider mot lagen. Kort sagt: nödlagstiftningen från 1977 gav inte mandat att införa så omfattande och globala tullar.
Vilka tullar omfattas?
Genom Högsta domstolens dom är det de så kallade IEEPA-tullarna som nu underkänts vilket omfattar två huvudsakliga kategorier:
- De fentanyl-/gränsrelaterade tullarna på varor från bland annat Kina, Kanada och Mexiko som infördes i februari 2025,
- De så kallade "Reciprocal tariffs" som från april 2025 omfattar varor från i princip alla handelspartners. För EU:s del uppgick tullsatsen till 15 procent.
Följande tullar påverkas INTE av domen:
Section 232-tullar (Trade Expansion Act 1962): Dessa motiveras av nationell säkerhet och omfattar för närvarande stål och aluminium (50 procent), bilar och bildelar (25 procent), koppar samt virke och möbler. Dessa tullar prövades inte och kvarstår således trots domslut.
Section 301-tullar (Trade Act 1974): Dessa riktas mot påstådda orättvisa handelsmetoder och är landspecifika.
Vad händer nu?
Sedan tullarna infördes i februari 2025 har den amerikanska tullen samlat in uppskattningsvis över 175 miljarder dollar. Dessa pengar kan nu behöva betalas tillbaka till importörerna. Exakt hur ett sådant förfarande ska kunna gå till är dock i dagsläget oklart.
Med stöd av Section 122 (Trade Act 1974) har Trumpadministrationen beslutat om nya tillfälliga importtullar, dessa kan uppgå till max 15 procent i högst 150 dagar. Dessa kan dock förlängas av kongressen i ett nästa steg.
Trumpadministrationen har också signalerat att den kommer att försöka återinföra tullar med stöd av andra befogenheter (till exempel Section 232 och Section 301). Hur dessa verktyg kan användas i praktiken och hur långt de räcker återstår dock att se. Sannolikt kommer Trumpadministrationen också att fundera kring andra finansiella åtgärder som kan vidtas, till exempel skulle straffskatter i enligt Section 899, som innebär straffskatter på olika grunder, kunna införas.
Vår bedömning
Domen är historisk och öppnar potentiellt upp för omfattande återbetalningar. Vi rekommenderar svenska företag att omedelbart se över sin dokumentation avseende betalda tullar och identifiera vilka som betalats under IEEPA. I den mån återbetalning kommer att ske är det extremt viktigt att på detaljnivå ha dokumentation som styrker den betalning som gjorts. Att få en klar överblick görs lättast genom utdrag från amerikanska tullverket. Samtidigt bör företag vara beredda på att nya tullar kan införas under andra lagstiftningar.
Oavsett möjligheten till återbetalning har det senaste årets händelser belyst en viktig fråga: tull påverkar företagens marginaler i långt högre utsträckning än många tidigare insett. Osäkerheten kring handelspolitiken har tvingat företag att på allvar analysera hur tullkostnader slår mot lönsamheten.
Förhoppningsvis innebär detta att svenska företag fortsätter att ta ägarskap för sina tullprocesser och planerar strategiskt för att tillvarata de möjligheter som faktiskt finns - både på den amerikanska marknaden och på andra marknader globalt. Verktyg såsom frihandelszoner, tullager och noggrant strukturerade värdekedjor kan bidra till att minska tullexponeringen och öka flexibiliteten.
Vill du veta mer? I den här videon möter du våra skatterådgivare Sara Lörenskog, Kaspar Kjellberg och Carl Wattrang, som reder ut konsekvenserna och vad organisationer behöver ha koll på nu. (15 minuter).
Sara Lörenskog & Kaspar Kjellberg
Sara Lörenskog och Kaspar Kjellberg arbetar som skatterådgivare på PwC:s kontor i Stockholm respektive Göteborg. Sara fokuserar på momsrådgivning till företag och Kaspar specialiserar sig på frågor inom tull och handelsregler.
Sara: 010-213 35 56,
sara.lorenskog@pwc.com
Kaspar: 070-363 14 75,
kaspar.kjellberg@pwc.com

Lämna en kommentar