---
title: Datacenter avgör framtidens konkurrenskraft för AI
description: Globala investeringar i datacenter väntas öka kraftigt fram till 2050. Läs om AI, elförsörjning, Europas utmaningar och Sveriges möjligheter.
image: https://blogg.pwc.se/hubfs/datacenter_vindkraftverk.jpg
---

[![pwc-logo-1](https://blogg.pwc.se/hs-fs/hubfs/Imported%20sitepage%20images/pwc-logo-1.png?width=200&name=pwc-logo-1.png)](https://blogg.pwc.se/)

## Företagarbloggen - För dig som äger och driver företag

[‹ Tillbaka till artiklarna](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen)

10 september 2026 | [Teknologi, media och telekom](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/teknologi-media-och-telekom) [, Driva företag](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/driva-företag) [, Äga företag](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/äga-företag) [, Tillväxt](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/tillväxt) [, AI](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/ai)

# Datacenter avgör framtidens konkurrenskraft för AI

Kontakta [Sebastian Waldenström](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/author/sebastian-waldenstrom)

Lästid: 5 min

![Datacenter och vindkraftverk](https://blogg.pwc.se/hs-fs/hubfs/datacenter_vindkraftverk.jpg?width=900&name=datacenter_vindkraftverk.jpg)

Efterfrågan på AI-tjänster driver en historisk utbyggnad av datacenter. För privatägda tillväxtföretag skapar utvecklingen nya affärsmöjligheter, men också ett större behov av att förstå hur elförsörjning, datasuveränitet och geopolitik påverkar framtidens digitala infrastruktur.

## AI driver rekordstora investeringar i datacenter 

Datacenter har blivit en central del av den globala AI-ekonomin. Enligt PwC:s rapport väntas de samlade globala investeringarna i datacenter uppgå till närmare 32 000 miljarder dollar under perioden fram till 2050. Det handlar alltså om den totala investeringen under perioden, inte om en årlig investeringsnivå.  

Den största delen av kapitalet väntas gå till servrar, nätverksutrustning och framför allt AI-chip. För varje dollar som investeras i själva byggnationen tillkommer enligt rapporten ungefär tolv dollar i IT-utrustning och hårdvara. 

Datacenter utvecklas därmed från att främst betraktas som fastighetsinvesteringar till att bli kritisk infrastruktur. De får en strategisk betydelse som kan jämföras med vägar, järnvägar och energisystem, enligt Sebastian Waldenström, director Energy Transition på PwC Sverige.  

För tillväxtföretag innebär utvecklingen att frågor om digital kapacitet, datahantering och tillgång till [AI-tjänster](https://www.pwc.se/sv/artificiell-intelligens.html) blir allt mer affärskritiska. Företag som använder AI i sina produkter, processer eller kundlösningar blir indirekt beroende av var datacenter byggs och vilka förutsättningar de får. 

## USA leder medan Europa halkar efter 

USA väntas investera omkring 15 100 miljarder dollar i datacenter fram till 2050. Det motsvarar cirka 48 procent av de globala satsningarna. Landets position bygger bland annat på tillgången till avancerade AI-chip, ledande AI-företag och en gynnsam politik på delstatsnivå.  

Europa väntas under samma period stå för investeringar på cirka 5 600 miljarder dollar. Det är en lägre andel än regionens andel av världsekonomin. Begränsad elkapacitet, långa tillståndsprocesser och skillnader i reglering mellan länder pekas ut som viktiga orsaker till Europas underläge.  

Samtidigt kan europeiska krav på datasuveränitet skapa en stabil efterfrågan på lokal kapacitet för datacenter. Behovet av att lagra och behandla data inom vissa geografiska eller regulatoriska gränser kan därför bli en konkurrensfördel för europeiska leverantörer och deras samarbetspartners. 

## Sverige har ett starkt utgångsläge 

Sverige placerar sig högt i en europeisk jämförelse av investeringar i datacenter i relation till BNP. Den beräknade svenska investeringsnivån är 1,72 procent av BNP, vilket ger Sverige en delad andraplats tillsammans med Irland. Medan Finland ligger betydligt högre, med 2,51 procent.  

De fem högst placerade europeiska länderna är: 

- Finland: 2,51 procent av BNP 
- Sverige: 1,72 procent av BNP 
- Irland: 1,72 procent av BNP 
- Norge: 1,62 procent av BNP 
- Danmark: 1,44 procent av BNP  

Sveriges position kan öppna möjligheter för fler företag än de som bygger och driver datacenter. Utvecklingen berör även verksamheter inom exempelvis [energi](https://www.pwc.se/sv/branscher/energi.html), installation, [fastighet](https://www.pwc.se/fastigheter), [säkerhet](https://www.pwc.se/cyber) samt företag inom [teknik](https://www.pwc.se/tech) och digitala tjänster. 

## Elförsörjningen blir en avgörande konkurrensfaktor 

Tillgången till el är en av de viktigaste faktorerna för var framtidens datacenter kan etableras. Även datasäkerhet, digital suveränitet och en förutsägbar politik skapar förutsättningar för investeringar. 

Konkurrensen om datacenter avgörs därför inte enbart av markpriser eller närheten till kunder. Länder och regioner behöver också kunna erbjuda tillräcklig energikapacitet, effektiva tillståndsprocesser och tydliga långsiktiga spelregler. 

## Så kan tillväxtföretag förbereda sig 

Utbyggnaden av datacenter skapar nya affärsmöjligheter för företag i flera olika branscher. Samtidigt kan verksamheter som använder AI, molntjänster och datalagring påverkas av tillgången till lokal kapacitet, energiförsörjning och säker datahantering.  

För privatägda tillväxtföretag finns det därför anledning att fundera över: 

- Hur kan ökad efterfrågan på el påverka företagets kostnader och etableringsbeslut?
- Finns det nya kundgrupper eller partnerskap i ekosystemet runt datacentren? 
- Behöver företagets strategi för AI, molntjänster och datalagring anpassas? 
- Hur kan exportrestriktioner, utländska leverantörsberoenden och krav på lokal datahantering påverka företagets investeringar? 

Genom att väga in de här frågorna i affärsstrategin blir det lättare att identifiera nya möjligheter, hantera risker och fatta välgrundade investeringsbeslut. 

## Fördjupa dig i utvecklingen 

Se [Global Data Centre Outlook 2026–50](https://www.pwc.com/gx/en/1/services/consulting/technology/data-centre-outlook.html) för analyser av investeringar, regional konkurrenskraft och de faktorer som formar framtidens datacenter.  

[![Välkommen att kontakta oss!](https://hubspot-no-cache-eu1-prod.s3.amazonaws.com/cta/default/315629/7b4eb191-d3b0-41d2-81f8-5a755d23d3b8.png)](https://hubspot-cta-redirect-eu1-prod.s3.amazonaws.com/cta/redirect/315629/7b4eb191-d3b0-41d2-81f8-5a755d23d3b8)

Läs mer om resultaten i media: 

[Sverige i topp när Europa bygger framtidens datacenter](https://www.cioanalytics.se/artikel/2026/09/sverige-i-topp-nar-europa-bygger-framtidens-datacenter/), artikel i CIO Analytics från den 8 september 2026  

![Sebastian Waldenström](https://blogg.pwc.se/hubfs/sebastian_waldenstr%C3%B6m.jpg)

### [Sebastian Waldenström](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/author/sebastian-waldenstrom)

 Sebastian Waldenström arbetar på PwC:s kontor i Stockholm. Sebastian är rådgivare för företag och organisationer i frågor som rör infrastruktur.

Kontakt: 072-727 13 38, [sebastian.waldenstrom@pwc.com](mailto:sebastian.waldenstrom@pwc.com)

## Prenumerera på bloggen

Följ vår blogg och få insikter som driver tillväxt

Ja, jag vill prenumerera på Företagarbloggen

Om du inte får fram något formulär via knappen ovan, [Klicka här!](https://cloud.email.pwc.se/fb-hubspot)

## Vill du veta mer?

Är du intresserad av våra tjänster och vill komma i kontakt med oss på PwC?

[Ja, kontakta mig](https://www.pwc.se/kontakt)

[Driva företag](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/driva-företag) [Äga företag](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/äga-företag) [Rekommenderad](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/rekommenderad) [Skatt och regelverk](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/skatt-och-regelverk) [Hållbarhet](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/hållbarhet) [Affärsutveckling](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/affärsutveckling) [Digitalisering](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/digitalisering) [HR och Talent Management](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/hr-och-talent-management) [Strategi](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/strategi) [Regelverk](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/regelverk) [Cyber security](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/cyber-security) [Juridik](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/juridik) [Starta företag](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/starta-företag) [AI](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/ai) [Pension](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/pension) [Styrelse](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/styrelse) [Tillväxt](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/tillväxt) [Trender](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/trender) [Revision](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/revision) [Covid-19](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/covid-19) [Corona](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/corona) [Effektivisering](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/effektivisering) [Marknadsföring](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/marknadsföring) [Familjeföretag](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/familjeföretag) [Brexit](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/brexit) [CFO](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/cfo) [Fastigheter](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/fastigheter) [Avveckla](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/avveckla) [Startup](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/startup) [Fåmansföretag](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/fmansfretag) [Scaleup](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/scaleup) [Teknologi, media och telekom](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/teknologi-media-och-telekom) [Transaktion](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/transaktion) [Energi och råvaror](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/energi-och-råvaror) [Företagsbeskattning](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/företagsbeskattning) [Försäljning](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/försäljning) [Hälsa och sjukvård](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/hälsa-och-sjukvård) [Personbeskattning](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/personbeskattning) [Företagsbeskattning](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/fretagsbeskattning) [Försäkring](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/försäkring) [Integration och mångfald](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/integration-och-mångfald) [M&A](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/ma) [Moms, tull och punktskatter](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/moms-tull-och-punktskatter) [Recommended](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/recommended) [Samhälle och kultur](https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/topic/samhälle-och-kultur)

### Vad vill du ha hjälp med?

- [Våra tjänster](https://www.pwc.se/tjanster)
- [Revision](https://www.pwc.se/revision)
- [Skatterådgivning](https://www.pwc.se/skatt)
- [Digital Services](https://www.pwc.se/digital)
- [HR-rådgivning](https://www.pwc.se/hr)
- [Hållbar affärsutveckling](https://www.pwc.se/sv/hallbar-utveckling.html)
- [Legal](https://www.pwc.se/legal)

- [IPO / Börsintroduktion](https://www.pwc.se/ipo)
- [Finansiell rapportering](https://www.pwc.se/finansiellrapportering)
- [Corporate Finance](https://www.pwc.se/corporate-finance)
- [Consulting](https://www.pwc.se/consulting)
- [Riskhantering](https://www.pwc.se/riskhantering)
- [Cyber Security](https://www.pwc.se/cyber-security)
- [Utbildning](https://www.pwc.se/academy)

### Branscher

- [Branscher](https://www.pwc.se/branscher)
- [Bygg och anläggning](https://www.pwc.se/entreprenad)
- [Detaljhandel](https://www.pwc.se/detaljhandel)
- [Energi](https://www.pwc.se/energi)
- [Fastigheter](https://www.pwc.se/fastigheter)
- [Finansiell sektor](https://www.pwc.se/finansiellsektor)
- [Fordonsindustri](https://www.pwc.se/fordon)

- [Hälso- och sjukvård](https://www.pwc.se/sjukvard)
- [Ideell sektor](https://www.pwc.se/ideellsektor)
- [Offentlig sektor](https://www.pwc.se/offentligsektor)
- [Pharma och life sciences](https://www.pwc.se/lifesciences)
- [Skogs- och pappersindustri](https://www.pwc.se/skog)
- [Stålindustri och gruvnäring](https://www.pwc.se/stålindustri)
- [Telekom och teknologi](https://www.pwc.se/telekom)
- [Transport och logistik](https://www.pwc.se/transport)
- [Underhållning och media](https://www.pwc.se/media)
- [Verkstadsindustri](https://www.pwc.se/verkstad)

### Om PwC

- [Om oss](https://www.pwc.se/om)
- [Kontakta oss](https://www.pwc.se/kontakt)
- [Om PwC](https://www.pwc.se/om)
- [Pressrum](https://www.pwc.se/pressrum)
- [Våra kontor](https://www.pwc.se/kontor)
- [Karriär](https://www.pwc.se/sv/karriar.html)
- [Events](https://www.pwc.se/kalendarium)

© 2018 - 2026 PwC.

All rights reserved. PwC refers to the PwC network and/or one or more of its member firms, each of which is a separate legal entity. Please see [www.pwc.com/structure](https://www.pwc.com/structure) for further details.

- [Integritetspolicy](https://www.pwc.se/integritetspolicy)
- [Cookies](https://www.pwc.se/cookies)
- [Legal](https://www.pwc.se/sv/om-pwc/ansvarsfriskrivning.html)
- [Site provider](https://www.pwc.se/siteprovider)

```json
{
  "@context" : "https://schema.org",
  "@type" : "WebSite",
  "name" : "PwC",
  "potentialAction" : {
    "@type" : "SearchAction",
    "query-input" : "required name=search_term_string",
    "target" : "https://blogg.pwc.se/search?term={search_term_string}"
  },
  "url" : "https://blogg.pwc.se"
}
```

```json
{
  "@context" : "https://schema.org",
  "@type" : "WebPage",
  "name" : "Datacenter avgör framtidens konkurrenskraft för AI",
  "url" : "https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/datacenter-investeringar-ai"
}
```

```json
{
  "@context" : "https://schema.org",
  "@type" : "BlogPosting",
  "author" : {
    "@type" : "Person",
    "name" : "Sebastian Waldenström",
    "url" : "https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/author/sebastian-waldenstrom"
  },
  "dateModified" : "2026-09-10T10:24:05+0000",
  "datePublished" : "2026-09-10T10:24:05+0000",
  "description" : "Globala investeringar i datacenter v&auml;ntas &ouml;ka kraftigt fram till 2050. L&auml;s om AI, elf&ouml;rs&ouml;rjning, Europas utmaningar och Sveriges m&ouml;jligheter. ",
  "headline" : "Datacenter avgör framtidens konkurrenskraft för AI",
  "image" : "https://315629.fs1.hubspotusercontent-eu1.net/hubfs/315629/datacenter_vindkraftverk.jpg",
  "keywords" : "Teknologi, media och telekom, Driva företag, Äga företag, Tillväxt, AI",
  "mainEntityOfPage" : {
    "@id" : "https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/datacenter-investeringar-ai",
    "@type" : "WebPage"
  },
  "publisher" : {
    "@type" : "Organization",
    "name" : "PwC"
  }
}
```

```json
{
  "@context" : "https://schema.org",
  "@type" : "BreadcrumbList",
  "itemListElement" : [ {
    "@type" : "ListItem",
    "item" : "https://blogg.pwc.se",
    "name" : "Home",
    "position" : 1
  }, {
    "@type" : "ListItem",
    "item" : "https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen",
    "name" : "Företagarbloggen - För dig som äger och driver företag",
    "position" : 2
  }, {
    "@type" : "ListItem",
    "item" : "https://blogg.pwc.se/foretagarbloggen/datacenter-investeringar-ai",
    "name" : "Datacenter avgör framtidens konkurrenskraft för AI",
    "position" : 3
  } ]
}
```